BRATISLAVA - Poslanci odhlasovali nový ústavný zákon o konflikte záujmov. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic ho síce považuje za lepší ako ten terajší, ale "bude menej vykonateľný" ako ten, ktorý pred časom navrhol.
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií i parlament totiž uložia trest za konflikt záujmov len so súhlasom trojpätinovej väčšiny poslancov, čo sa dá podľa Lipšica len ťažko dosiahnuť. Jirko Malchárek (ANO), naopak, tvrdí, že zákon je "o generáciu lepší" ako ten terajší.
Ak sa zákon stane účinným, verejný funkcionár bude priznávať aj majetok najbližších rodinných príslušníkov, majetkové priznania funkcionárov budú prístupné verejnosti a ak funkcionár zákon poruší, bude ho možné zbaviť funkcie.
Trojpätinové kvórum, ktoré si pre seba schválili poslanci, pobúrilo predstaviteľov samosprávy, kde na potrestanie starostu bude stačiť súhlas iba nadpolovičnej väčšiny v zastupiteľstve. "Poslanci ošetrili seba, my budeme odvolávaní," povedal šéf Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Združenie preto požiada prezidenta, aby zákon nepodpísal.
Ústavným činiteľom zákon prináša ešte jednu výhodu. Kým terajší zákon im zakazuje "privyrábať si" viac, ako je minimálna mesačná mzda, nový zákon nič podobné nehovorí.
Lipšic povedal, že úmyslom nebolo obmedziť výšku vedľajšieho príjmu. Zdá sa mu nefér, ak poslanec, ktorý niekde prednáša, za to môže poberať len minimálnu mzdu.
Vladimír Pirošík z Aliancie - Stop konfliktu záujmov s týmto problém tiež nemá. Dôležitá je podľa neho verejná kontrola "hoci aj vysokých príjmov".
Za návrh ústavného zákona hlasovalo 118 zo 142 poslancov. Popri všetkých koaličných poslancoch zaň hlasovali aj všetci poslanci Smeru, prítomní poslanci KSS a nezávislí poslanci.
Poslanci HZDS sa, naopak, zdržali hlasovania, šéf hnutia Vladimír Mečiar a Dana Podracká dokonca hlasovali proti. Viacerí poslanci HZDS svoj postoj zdôvodnili tým, že to bolo "politické rozhodnutie", Mečiar sa odmietol vyjadriť a pred dobiedzajúcimi novinármi zabuchol dvere.
Autor: rp