Alessandro Petacchi prijíma v cieli 15. etapy v San Vendemiane bozk od svojej priateľky Anny Chiary po tom, čo utvoril povojnový rekord víťazstvom v ôsmich etapách v jednom ročníku Giro d'Italia.
FOTO - TASR/AP
Plány na budúci rok? Chcem byť dobrý na Gire," vyhlásil taliansky cyklista Alessandro Petacchi v predvianočnom rozhovore pre internetový portál cyclingnews.com. Netušil, že svojím výkonom na tohtoročnom Giro ďItalia nadchne celý cyklistický svet. V pondelňajšej pätnástej etape z Parenza do San Vendemiana, dlhej 234 km, sa 30-ročný taliansky šprintér dočkal už ôsmeho prvenstva aktuálneho ročníka, čo sa v povojnovej ére ešte žiadnemu cyklistovi nepodarilo.
Do cieľa takmer sedemdesiatkou
Už v nedeľu, keď vyhral štrnástu etapu z Terstu do chorvátskej Puly, sa jeho meno skloňovalo vo všetkých médiách. V tej chvíli bol rodák z La Spezie len štvrtým jazdcom, ktorý dokázal v jednom ročníku triumfovať v siedmich etapách. Predtým to dokázali len Belgičania De Vlaemenick (1975), Maertens (1977) a Talian Saronni (1980).
V pondelok ich mená zosadil Petacchi z čela štatistík. Hoci o pár centimetrov, ale predsa sa v záverečnom finiši prehnal okolo Austrálčana Robbieho McEwena a mohol si po ôsmy raz vyskúšať víťazné gesto. Do cieľa sa po 234 kilometroch v nohách rútil priemernou rýchlosťou 68 km/h. Obdivuhodné. "Bol to iný finiš ako predtým. Najradšej špurtujem z prvého miesta, teraz som dvesto metrov pred cieľom musel nastupovať zozadu, ale to je jedno. Hlavné je, že som menil históriu," cituje jeho slová agentúra Reuters.
Petacchi: Som veľký šprintér
"Teraz už o sebe môžem povedať, že som veľký šprintér. Veď to, čo ja, už vyše päťdesiat rokov nikto nedokázal. Na sedem víťazstiev v jednom ročníku čakalo Giro dvadsaťštyri rokov, teraz som na čele sám. A verím, že poriadne dlho na prvom mieste v tejto štatistike aj ostanem," želá si Alessandro.
V tridsiatych rokoch minulého storočia síce Taliani Binda a Guerra dokázali vyhrať ešte viac etáp než Petacchi, no vtedy robilo cyklistiku len pár fanatikov. Odborníci predvojnovú éru so súčasnou len neradi porovnávajú. Pre mnohých to bol vtedy extrémny šport na neupravených hrboľatých cestách. Etapy merali aj vyše 320 km.
Dnes je to úplne iný šport, no Petacchimu sa stále máli. Túži byť prvý v cieli aj v záverečnej nedeľňajšej etape do Milána, najprv však musí prečkať ťažké horské etapy, ktoré na cyklistov čakajú. Jeho konkurent v dojazdoch etáp Austrálčan Robbie McEwen včera radšej z pretekov odstúpil a vrátil sa domov do Belgicka. "Stačilo. Musím myslieť na Tour de France, ktoré sa blíži a kde chcem získať zelené tričko pre najlepšieho šprintéra," vysvetľoval svoje rozhodnutie.
Radšej na ryby, než do formuly
Petacchi krúti pedálmi ďalej. V prvých etapách Gira mu pomáhala aj prítomnosť priateľky Anny Chiary, ktorú po piatom víťazstve prehovoril, aby sa ešte domov nevracala. Vraj mu prináša šťastie. Už vlani predviedol Petacchi, ktorý sa na profesionálnu dráhu dal až v roku 1996, obdivuhodnú sezónu. Získal 30 etapových vavrínov, vrátanie šiestich na Gire, piatich na španielskej Vuelte a štyroch na Tour de France.
Následné dvojtýždňové leňošenie na pláži v Antigue, vo východnej časti Portoriko, mu chutilo sladšie než po iné roky. "Užíval som si to plnými dúškami, len škoda, že väčšinu času pršalo," povzdychol si filmový fanúšik Roberta de Nira či Demi Moore a vášnivý rybár. "Na rybách si najviac oddýchnem," priznal jeden z najrýchlejších cyklistov súčasného profipelotónu. Vlani si vyskúšal aj jazdu vo Ferrari. "Budem úprimný, trochu ma to vystrašilo. Takú veľkú rýchlosť už nemusím."
RASTISLAV HRÍBIK