informoval odborný žurnál Human Reproduction.
"Aj po 21 rokoch skladovania bolo percento pohyblivých spermií po rozmrazení vysoké," uviedol Greg Horne z nemocnice v Manchestri. O tom, ako na spermie vplýva zmrazenie, vedia vedci zatiaľ málo.
Manželský pár zostal v anonymite, príbeh zverejnili, aby povzbudili mladých pacientov s rakovinou a vliali im silu do budúcnosti. Úspech dáva nádej tisícom mladíkov, ktorí môžu prísť o plodnosť počas liečenia rakoviny semenníkov. Pred liečbou je pacientov potrebné informovať, aby si spermie pred náročnou liečbou odložili.
Otec dieťaťa si ich dal zmraziť v roku 1979, keď mal 17 rokov a dozvedel sa o svojich vážnych zdravotných problémoch. Ak by vtedy našiel matku a rozhodol sa počať dieťa prirodzenou cestou, mal by jeho potomok tento rok už 25 rokov.
Dieťa mohlo prísť na svet v roku, keď sa v Británii ujímala moci Thatcherová, Sovietsky zväz šokoval inváziou do Afganistanu. Osobné počítače v domácnostiach neboli, niečo ako mobilný telefón patrilo do sci-fi literatúry a Michael Jackson vydal prvú úspešnú sólovú platňu Off the wall.
Chlapec sa však narodil do éry, keď sú moderné technológie samozrejmosťou, Britániu vedie labourista Tony Blair, Sovietsky zväz už neexistuje, v Afganistane sú Američania a Jackson je obvinený zo zneužívania detí.
Rodičia sa o dieťa pokúšali 10 rokov. V laboratórnych podmienkach sa prvé tri pokusy o oplodnenie nepodarili. Uspeli síce s vkladaním spermie do vajíčka a oplodnením, ale nepodarilo sa im oplodnené vajíčko vložiť do maternice. Úspech prišiel až v roku 2001, v nasledujúcom roku sa narodil chlapec. (mch, reuters)