Spory o spôsob vedenia vojenských operácií v Iraku medzi Britmi a Američanmi sa prehlbujú. Vyplýva to z tajného dokumentu britského ministerstva zahraničia, ktorý zverejnil Sunday Times. Briti nie sú spokojní s tým, ako Američania (ne)zvládli situáciu vo Fallúdži a znepokojili ich aj obrázky mučenia z Abú Ghrajb.
Britský premiér Tony Blair však tvrdí, že bude stáť pri Američanoch, pretože nie je "dobré, aby v maximálne nevhodnej dobe robil zmätky okolo hlavného spojenca". Známky rozpadu najsilnejšieho tandemu spojeneckých vojsk by tiež podľa Blaira pôsobili na vojakov "demoralizujúco".
Tajná správa ministerstva zahraničia, ktorej zverejnenie prišlo v najmenej vhodnom čase, nehovorí nič nové. Nové je len to, že výhrady k Američanom niekto spísal. O tom, že Američania a Briti majú rôzny prístup k svojim sektorom v Iraku sa hovorí už dlho.
Najväčšie komplikácie v Iraku pochádzajú z amerického sektora, aj keď je pravda, že Američania sú v oblasti, kde sa dal očakávať najsilnejší odpor. "Basra nie je Bagdad," povedal týždenníku Newsweek bývalý britský dôstojník.
Podľa Newsweeku Briti pôsobia v Iraku skôr ako mierové jednotky ako bojovníci. Chodia "ľahšie" oblečení, menej ozbrojení, majú lepšie komunikačné schopnosti. I keď aj oni majú škandál s mučením väzňov, na rozdiel od Američanov pomerne rýchlo skončili s praxou "zahaľovania" väzňov do kapucní.
Britskí vojaci v teréne sa tiež sťažujú na to, že chyby Američanov vo Fallúdži (ich taktiku označili za systém zabíjaj, zabíjaj a zase zabíjaj) komplikujú vzťahy Iračanov k spojeneckým vojskám a spôsobili, že dovtedy od seba nezávislý sunnitský a šíitsky odpor sa začal spájať. Chcú preto, aby mali väčší vplyv na vojenské plánovanie v Iraku. Reakcie amerických vojakov však naznačujú, že Britov k riadeniu nechcú príliš pustiť.
Posledné, čo by Bushova administratíva teraz potrebovala, by bol spor s Britmi. Zatiaľ sa odohráva len vo vojenskej rovine, ale to, že sa ním zaoberajú už aj diplomati, môže signalizovať, že prerastá do politiky.
Tak ako sa pred voľbami chce zachrániť Bush, bude sa chcieť o rok aj Tony Blair. Na irackej vojne stratil príliš veľa: aj preto, že robil Bushovi "pudlíka". Analytici v Británii naznačujú, že únik informácií o tajnej správe nemusí byť náhodný. Potvrdzuje totiž, že Briti majú na Irak iné názory ako Američania. Aj to, že sú gentlemani, keď oficiálne stoja pri Amerike.