Bush sa snaží presvedčiť Američanov, že vie, čo v Iraku robí a svet, že sa oplatí mu pomôcť. V tomto duchu je postavený aj návrh novej rezolúcie o Iraku, ktorú v OSN Briti a Američania predstavili len pár hodín pred Bushovým televíznym prejavom.
Po včerajšku je jasné, že Amerika v Iraku zostane. Francúzi sa už ozvali, že najvážnejšou chybou je, že Bush nepovedal presný dátum odchodu. Jasné je však tiež to, že Bush tam už nechce byť sám. Potrebuje OSN a svet, aby mohol presadiť svoj plán.
Základom Bushovej stratégie je odovzdať moc do rúk Iračanom, pomôcť im vytvoriť zvrchovanú vládu, ktorá by s podporou sveta bola zárukou poriadku, bezpečnosti a prosperity. Posledným bodom by mali byť slobodné voľby, ktoré by ukončili fázu prechodnej vlády a prechodných problémov.
Plán má hneď niekoľko neistých miest. A vôbec sa nemusia spomínať slobodné voľby, ktorým v irackých podmienkach mnohí neveria. Bush hovorí o svojom pláne ako o vopred jasnej veci: skúsenosti z posledného roka však ukazujú, že v Iraku mu toho viac nevyšlo, ako vyšlo. A podobne to pokojne môže byť aj teraz.
Už ukončenie okupácie a odovzdanie moci dočasnej vláde je viac lotériou ako serióznou víziou najbližšej budúcnosti. Američania, mimoriadny splnomocnenec OSN a ani Iračania zatiaľ nevedia, ako by tá vláda mala vyzerať. To, že nevedia nájsť konkrétne mená, nie je prekvapujúce, nebezpečie je však v tom, že zatiaľ nenašli ani model, podľa ktorého by si moc rozdelili.
Podobne je to so zárukou stability, bezpečnosti. Američania ju nevedia zabezpečiť ani pre členov Irackej vládnej rady, ako to urobiť pre celú krajinu? Bush musí vedieť, že v tom mu OSN nepomôže.
Najväčším Bushovým problémom je však to, že v Iraku to nemusí ísť podľa jeho plánu. Problémy s vytvorením vlády sa môžu o niekoľko mesiacov zdať smiešne. Bush totiž napríklad nehovorí, že v Iraku hrozí občianska vojna.
Bushov plán tak môže naveky zostať len plánom. Už včera bolo jasné, že jeho slová nepresvedčili jeho kritikov v Amerike a Európe. V Iraku si asi ani len nevšimli, že prišiel s niečím novým.
Bushov plán
* odovzdanie moci zvrchovanej irackej vláde
* spolupráca s touto vládou s cieľom zaručiť stabilitu a bezpečnosť, ktoré sú potrebné pre rozvoj demokracie
* obnova infraštruktúry
* hľadanie čo najväčšej medzinárodnej podpory
* zaistenie slobodných volieb
Čo povedal* Vybudovanie slobodného Iraku bude rozhodujúcou ranou medzinárodnému terorizmu
* Dočasná iracká vláda bude mať prezidenta, dvoch viceprezidentov, premiéra a 26 ministrov
* Irak je hlavným frontom vo vojne proti terorizmu
* Za diktátorského režimu sa Abú Ghrajb stal symbolom smrti a mučenia. To isté väzenie sa stalo aj symbolom hanebného správania sa niekoľkých amerických vojakov, ktorí zneuctili našu krajinu a pohrdli našimi hodnotami. Zatvoríme ho
* V Iraku zostane 138 000 amerických vojakov. Ak budú potrebovať viac mužov, pošlem im ich
* Americké jednotky budú naďalej slúžiť pod americkým velením, iracké pod irackým
* Američania prišli oslobodiť Irak, nie urobiť z Iračanov Američanov