Izrael uvoľňuje zovretie Gazy

Izrael po šiestich dňoch včera uvoľnil zovretie palestínskeho utečeneckého tábora Rafah: vojaci sa stiahli na jeho okraje, obyvatelia sa mohli voľne pohybovať, zháňať si potraviny, opravovať zničené vodovody a elektrické rozvody. Čakajú na pomoc od medzin

Palestínsky chlapec a jeho otec opúšťajú Rafah. FOTO- REUTERS

árodných humanitárnych organizácií.

Izraelskú pomoc palestínska samospráva odmietla, sama do Gazy poslala zbrane. Vraj miestnym policajtom, dostal ich však Hamas.

Pár hodín predtým izraelský premiér Ariel Šaron oznámil, že predloží nový plán na stiahnutie sa z Gazy. Na rozdiel od predchádzajúceho, ktorý odmietli Šaronovi spolustraníci v referende, hovorí o postupnom opúšťaní územia s 1,3 milióna Palestínčanmi a 7500 židovskými osadníkmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bezpečnostné riziko

V Izraeli sa opäť diskutuje o tom, ako sa dovtedy s Gazou vyrovnať. Je jasné, že z obrázkov zbúraných domov, trosiek, bezdomovcov, hlavne tých detských, nemá nikto v Izraeli dobrý pocit. A to bez ohľadu na to, že sa objavili informácie, že podobne ako v Džaníne pred dvomi rokmi sa aj v Rafahu o počtoch obetí, zbúraných domoch či počínaní izraelských vojakov preháňalo.

Jasné je však aj to, že Rafah a aj celé pásmo Gazy nie je len oblasť biedy, zlých životných podmienok a nenávisti vyplývajúcej z nedostatku a frustrácie. Gaza je aj miestom, kde sa obchoduje so zbraňami, drogami, ľuďmi, kde sa strácajú peniaze medzinárodného spoločenstva aj samotného Izraela a kde korzujú teroristi.

Navyše Gaza je pre Izrael reálne bezpečnostné riziko: to nepopierajú ani tí, ktorí spochybňujú metódy, akými sa Izrael bráni. Cez Gazu dostávajú militanti zbrane z Egypta: potvrdzujú to objavené tunely, ktoré v Rafahu vedú pod mešity, nemocnice, ale aj detské postieľky v rodinných domoch. Používajú sa na odpor voči izraelskej armáde, aj na teroristické útoky na osadníkov v Gaze, vojakov, ale aj ciele vnútri Izraela.

SkryťVypnúť reklamu

Palestínska samospráva ani Egypt s tým nič nerobia. Palestínski policajti nepôjdu proti vlastným, Egypt je bezmocný, alebo to predstiera.

Dilemy

Možnosti Izraela brániť sa sú obmedzené, vždy riskantné a otvárajú priestor pre morálne spochybnenie uplatňovania práva na ochranu vlastných občanov. Narážajú totiž na práva obyvateľov Gazy, na ich životný priestor aj komfort. Aj chirurgicky presné nálety sa môžu skončiť zblúdilou strelou, pri demolícii domu teroristu lietajú triesky ďaleko, na to, že teroristi zneužívajú sanitky môže doplatiť niekto, kto ju skutočne potrebuje.

Väčšina Izraelčanov nechce tieto dilemy riešiť, a preto by sa Gazy najradšej vzdali. Znamenalo by to však aj to, že osud Izraela určujú teroristi: mali by totiž pocit, že teror je spôsob, ako dostať židovský štát z Gazy.

SkryťVypnúť reklamu

Nový Šaronov plán kopíruje starý

Izraelský premiér Ariel Šaron vláde v nasledujúcich dňoch predloží modifikovaný plán stiahnutia sa z Gazy a časti západného brehu. Na rozdiel od predchádzajúceho predpokladá postupné sťahovanie sa.

V prvej fáze by malo ísť o 3 osady - Kfar Darom, Necarim a Morag. Šaron chce rozfázovaním dosiahnuť, aby plán podporili ministri jeho strany Likud. Nateraz totiž nemá dostatok hlasov, aby kabinet plán schválil.

Podľa plánu by každá ďalšia fáza sťahovania musela byť schválená vo vláde. Nasledovala by potom, čo by sa preukázalo, že predchádzajúca mala pozitívny efekt.

Nový plán nemení podstatu predchádzajúceho odmietnutého v referende Likudu. Rovnako hovorí o stiahnutí sa z celej Gazy a štyroch osád na západnom brehu. Fázovanie však opúšťanie z Gazy môže predĺžiť, pri výmene vlády dokonca zastaviť. Na riziká postupného sťahovania upozorňujú aj bezpečnostní experti: vysoký predstaviteľ ministerstva obrany Amos Gilead tvrdí, že každú novú fázu môže sprevádzať vlna teroristických útokov.

SkryťVypnúť reklamu

Problematické je stále aj to, čo nastane v Gaze "deň po" - keď tam nebude žiadny izraelský vojak ani osadník. Šaron totiž nechce o štatúte Gazy hovoriť so súčasným palestínskym vedením, ktoré podľa neho nerobí nič proti terorizmu. Objavili sa však informácie, že Izrael rokuje so silným mužom Gazy a bývalým spolupracovníkom Jásira Arafata Muhammadom Dahlanom. Ten to však odmieta. (mik)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 920
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 954
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 637
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 895
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 2 996
  6. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 388
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 149
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu