O kšefte s Líbyou napísal denník The New York Times a informáciu potvrdila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu.
Schopnosť Severnej Kórey ilegálne vyvážať technológie a materiály na zbrane hromadného ničenia je významným bezpečnostným rizikom. Hladujúca a ekonomicky úplne vyčerpaná komunistická krajina nemusela predávať len pred tromi rokmi režimu Muammara Kaddáfího, ale aj dnes teroristickým skupinám. Severná Kórea v minulosti ilegálne vyvážala zbrane a obchodovala aj s drogami.
Keď Kaddáfí minulý rok ukončil svoj jadrový program, umožnil medzinárodným inšpektorom nahliadnuť, kam až pokročil. Líbya mala aj 1,7 tony exafluoridu uránu - čo je surovina určená na obohacovanie v centrifúgach. Urán podľa inšpektorov agentúry pre atómovú energiu pochádzal zo Severnej Kórey, centrifúgy vyvíjala Líbya podľa projektov od zakladateľa pakistanského jadrového programu Abdula Kádira Chána.
Dodávateľom bola súkromná sieť založená Chánom, ktorý nelegálne obchodoval s informáciami aj technológiami takmer 15 rokov. Americké výzvedné služby ho zastavili až minulý rok. Práve členovia Chánovej siete inšpektorom potvrdili, že urán nebol z Pakistanu, ale z komunistickej Kórey.
Nelegálny obchod medzi Severnou Kóreou a Líbyou ale podľa denníka Guardian neodhalili americké či britské tajné služby, ktoré s Kaddáfím mesiace vyjednávali, aby sa zbrojného programu vzdal.
Bol to tím atómovej agentúry pod vedením fínskeho inšpektora Olliho Heinonena, znalca severokórejských pomerov i zbrojných programov. Fín vraj nebol obchodom prekvapený, pretože Kaddáfí bol takmer jediným dodávateľom západnej meny do Severnej Kórey, keď s touto krajinou uzatvoril niekoľko kontraktov. Urán nebol v dostatočnej kvalite, aby sa dal použiť pri výrobe jadrových zbraní, potrebné bolo ešte spracovanie v systéme centrifúg.
Nebezpečenstvo Severnej Kórey dnes nespočíva vo vojenskej sile, ktorá je vysoká v číslach, ale nízka v skutočnej kvalite. Severná Kórea je nebezpečná preto, že môže vyvážať jadrové zbrane krajinám nespolupracujúcim s atómovou agentúrou alebo teroristom. Spojeným štátom sa zrejme podarilo zastaviť obchodovanie Pakistanu. Severná Kórea sa však vymyká akejkoľvek kontrole. V roku 2002 Američanom oznámila, že obnovila svoj jadrový program a rokovania s Pchjongjangom, na ktorom sa zúčastňuje aj Čína, Rusko, Japonsko a Južná Kórea, nepriniesli nijaký výsledok.
MAREK CHORVATOVIČ