
Rusi sa už do Afganistanu nedovidia. Včera sa začali sťahovať s tadžicko-afganskej hranice. FOTO - TASR/AP
Po 100 rokoch Rusi odchádzajú z afgansko-tadžickej hranice. Moskva za tým vidí aj Američanov"Je to úplná hlúposť," vyhlásili predstavitelia ruskej pohraničnej služby Federálnej bezpečnostnej služby včera odpoludnia, keď sa v médiách objavili informácie o začiatku odsunu ruských vojakov z Tadžikistanu.
Ostatné zdroje však vyhlasovali, že historický presun 20-tisíc príslušníkov ruských ozbrojených síl z kedysi najjužnejšej hranice ZSSR sa začal skutočne v pondelok a skončí sa 1. júla 2005.
Konzultácie medzi Tadžikmi a Rusmi trvajú už dlho a až nedávno Dušanbe presvedčilo Moskvu, že si svoje hranice uchráni samotné. Pre Moskvu je však v pozadí snaha Američanov, ktorí chcú Rusov vytlačiť z "ich" regiónu.
Prispieva k tomu aj skutočnosť, že Američania dosiahli počas vojny proti Talibanu v Afganistane povolenie využívať tadžické územie a v oblasti hraníc má protitalibská koalícia veľké plány na vybudovanie mostov a hraničných priechodov.
Federálna bezpečnostná služba vyjadruje vážne obavy zo schopnosti tadžických pohraničníkov zamedziť nekontrolovaný príval "drog, zbraní, prieniku ozbrojených skupín a škodlivej literatúry náboženského charakteru".
Aj po odchode vojakov z jeden a pol tisíca kilometrov dlhej hranice položenej čiastočne vo vysokých, surových horách by Moskva v oblasti rada zanechala aspoň svojich poradcov a malú vojenskú základňu v Dušanbe, kde teraz sídli 201. divízia.
Obavy z prílevu drog do Ruska a následne Európy nie sú neopodstatnené. Od začiatku roka na tadžicko-afganskej hranici zadržali viac ako pol tony narkotík, väčšinou heroínu. Tadžikistan leží na hlavnej trase, po ktorej putujú drogy od najväčších výrobcov na svete, afganských narkobarónov ku svojím spotrebiteľom do Ruska a Európy.
Ruskí vojenskí experti teraz vyzývajú na vytvorenie obranného valu na svojich hraniciach s ďalšími stredoázijskými štátmi, predovšetkým s Kazachstanom, čo bude vyžadovať nemalé finančné prostriedky.
Rusko s Tadžikistanom totiž priamo nesusedí a jedinou možnosťou, ako zabrániť kontrabandu, je posilniť vojenskú prítomnosť na hraniciach vlastných.
Odchod Rusov z Tadžikistanu je aj psychologickým zlomom. Za čias ZSSR bola táto oblasť považovaná za vysoko strategickú a v 80. rokoch, počas okupácie Afganistanu tvorila dôležitý tyl. Rusi sa tiež preto začiatkom 90. rokov vojensky angažovali v občianskej vojne v samotnom Tadžikistane, kde priviedli k moci bývalého komunistu, dnes prezidenta krajiny Emomaliho Rachmonova. Dlhý čas bol oddaným spojencom Moskvy a požiadavka na odchod Rusov z krajiny je jeho prvým samostatným, od Moskvy nezávislým rozhodnutím.