Parlament včera zmenil zákon o eurovoľbách, podľa ktorého mali ísť na ambasády po celom svete stranícke komisieMaďarské eurovoľby sa nedokážu zbaviť nádychu absurdity. Budapeštiansky parlament včera večer zmenil vlastné rozhodnutie z jesene minulého roku, podľa ktorého by museli na hlasovania na maďarských zastupiteľských úradoch v cudzine rovnako ako doma dohliadať volebné komisie zložené zo zástupcov strán.
Opozičné strany vlani pri prijímaní zákona o eurovoľbách tvrdili, že nemôžu dôverovať diplomatom slúžiacim terajšej vláde, že hlasy spočítajú poctivo. Do zákona preto presadili ustanovenie, že na každú ambasádu vyšlú početnú delegáciu, ktorá bude dohliadať na čistotu volieb.
Odborníci už vtedy upozorňovali, že vyslanie niekoľko stoviek straníckych delegátov na asi 70 ambasád roztrúsených po celom svete bude stáť stovky miliónov forintov a pôjde maximálne o tri tisícky hlasov.
Minulý týždeň Celoštátna volebná kancelária predložila presný účet: vyslanie komisií bude rozpočet stáť 300 miliónov forintov (asi 50 miliónov korún). Svoj úmysel hlasovať v zahraničí pritom kancelárii ohlásilo iba 2415 maďarských občanov. Po jednom záujemcovi sa napríklad našlo aj v Mongolsku či Nigérii. Jeden voličský hlas by tak vyšiel v priemere na 120-tisíc forintov (asi 20-tisíc korún), ale podľa vzdialenosti mohol najdrahší hlas vyjsť až na jeden milión fotintov.
Menšia koaličná strana, liberálni Slobodní demokrati od začiatku vyhlasovala, že svojich delegátov do zahraničia nevyšle. Po zverejnení údajov volebnej kancelárie sa k nej pridali aj vládni socialisti a menšia opozičná strana Maďarské demokratické fórum. V piatok sa k nim váhavo pridal aj Fidesz bývalého premiéra Viktora Orbána.
Problém sa tým však nevyriešil, práve naopak. Vyslanie delegácií je totiž podľa zákona už povinné. Nedodržanie tohto ustanovenia by mohlo spochybniť legitimitu volieb a ich výsledok by mohol ktorýkoľvek súd vyhlásiť za neplatný. Včera mal parlament hlasovať už o zložení delegácií. "Ak by sme túto situáciu urýchlene nevyriešili, organizácia volieb by sa dostala do rozporu s ústavou," povedala šéfka volebnej kancelárie Emília Rytkó.
V nedeľu večer preto tri zo štyroch parlamentných strán prijali pôvodný návrh vládnych socialistov, aby bola organizácia volieb predsa len zverená pracovníkom ambasád. Tí však hlasy nebudú počítať. Zapečatené urny pošlú po diplomatických kuriéroch do Maďarska, kde ich otvoria a hlasy spočítajú v prítomnosti zástupcov strán.
Fidesz síce so zmenou zákona stále nesúhlasí, v nedeľu však sľúbil, že jeho novelizácii nebude brániť. "Zabezpečíme podmienky potrebné na to, aby mohla v parlamente prejsť," povedal podpredseda poslaneckého klubu Fideszu Antal Rogán.
PETER MORVAY