Spojeneckí vojaci prehliadajú vrak auta po výbuchu v Bagdade. FOTO - REUTERS
Američania chcú dať dočasnej irackej vláde takmer všetku moc. Má rozhodovať o rope aj o bezpečnosti krajiny. Nie však úplne. Nad ropou má aj naďalej dozerať medzinárodná spoločnosť, v krajine zostane silne zastúpená americká armáda, ktorá by bola síce súčasťou medzinárodných jednotiek OSN, ale len pod kontrolou Američanov. Iračania však budú môcť povedať svoje ku každej operácii.
Návrh rezolúcie je dôkazom, že Bushova administratíva sa snaží zachrániť situáciu. Stupňujúce sa násilie v Iraku a k tomu ešte fotografie mučenia irackých vojakov spochybňujú plány pre najbližšiu budúcnosť. Riešením by mala byť medzinárodná podpora, rozmer, ktorý Američanom v Iraku od začiatku unikal.
Prvé reakcie veľvyslancov 15 krajín, ktoré majú zastúpenie v Bezpečnostnej rade OSN, boli pozitívne. OSN by mala mať pod palcom organizáciu prvých slobodných volieb, ktoré by sa mali konať v decembri, a mala by tiež byť pri rozhovoroch o vytvorení riadnej vlády.
Pozorovatelia však upozorňujú, že šance rezolúcie nie sú príliš vysoké. Francúzsko, Nemecko a Rusko, ktoré boli najsilnejšími odporcami americkej akcie, majú totiž niekoľko vážnych výhrad. Kľúčovou môže byť tá, že od Washingtonu žiadajú presný dátum, kedy sa z Iraku stiahne.
Prezident George Bush však opakuje: 30. júna sa končí okupácia, z Iraku však odídeme až vtedy, keď bude krajina pokojná.
Americko-britský návrh sa to snaží zabezpečiť cez dočasnú irackú vládu. Tá by mala mať právo po roku preveriť, či v krajine majú zostať medzinárodné jednotky.
Pozorovatelia tiež upozorňujú, že aj keby OSN rezolúciu približne v tejto podobe odsúhlasila, neznamenalo by to, že bývalí odporcovia vojny do Iraku pošlú svoje jednotky.
V Iraku však nejde len o Irak. Bush tam hrá aj o svoju prezidentskú budúcnosť. Práve pre Irak v posledných týždňoch výrazne stráca podporu v prieskumoch verejnej mienky. Irak by mu mohol prehrať novembrové voľby, v ktorých sa pokúsi udržať v Bielom dome aj ďalšie štyri roky. (kos)
V Iraku explodovali bomby v autách aj v kine
BAGDAD, MOSUL - Centrom Bagdadu včera otriasli tri výbuchy. Smrteľná bola len prvá explózia, pri ktorej zahynuli štyria ľudia, dvaja britskí civilisti a jeden vojak. Ich obrnené vozidlo vybuchlo napoludnie pri vstupe do kontrolovanej zóny, kde sa nachádzajú úrady spojeneckej armády.
Asi o hodinu dopadla do areálu koalície raketa.
Pokračovali aj ozbrojené kolízie medzi Iračanmi a americkými vojakmi v šíitskej štvrti Sadr v severnej časti Bagdadu. V noci na včera si tam prestrelky vyžiadali životy 18 Iračanov.
Ďalšie iracké obete si vyžiadal výbuch bomby Bagdade neďaleko cesty, po ktorej krátko predtým prešiel americký vojenský konvoj. Bomba zabila posádku prechádzajúceho auta vrátane malého dieťaťa.
Štyri načasované bombové útoky včera otriasli štyrmi kinosálami v severoirackom Mosule. Explózia si nevyžiadala obete.
Arabské televízie včera odvysielali zábery osláv na irackej svadbe, na ktorú podľa svedkov minulý týždeň zaútočila americká armáda. Tá tvrdí, že cieľom bol úkryt zahraničných bojovníkov prenikajúcich do krajiny. Na mieste zahynulo 40 ľudí.
Zábery televízneho vysielania agentúry AP, odvysielané televíziami al-Džazíra a al-Arabíja, ukazujú nevestu v bielom, vedenú ku kolóne vyzdobených vozidiel. Muži tancujú a oslavujú na tradičnom sobáši v niekoľkých stanoch v púštnej oblasti západného Iraku. Následne sa scéna mení a objavujú sa zrúcané stany a mŕtve telá. (čtk, tasr)