Vláda si vo svojom programovom vyhlásení dala za úlohu "podporovať predškolskú prípravu detí ako službu rodine". Tento rok však škôlkam znížila príjem, keď oproti minulému roku znížila odhady nákladov na dieťa z 29-tisíc na 21-tisíc.
Väčšina mestských zastupiteľstiev od zverejnenia týchto údajov plánuje rokovať o racionalizácii škôl. Vo väčšine miest prišli na zastupiteľstvá protestovať rodičia a zamestnanci.
V Topoľčanoch stojí 10 materských škôl ročne 33 miliónov, podľa normatívov majú teraz dostať od štátu iba 23 miliónov. Asistentka primátora Adriana Mikulášová hovorí, že mestský úrad navrhol zrušiť dve škôlky a ušetriť tak štyri milióny. "Aj po ich zrušení by na každom sídlisku v meste ostala jedna materská škola," povedala. Zamestnanci a rodičia však búrlivo protestovali a miestni poslanci návrh na rušenie zatiaľ nepodporili.
Mestskí poslanci v Nitre odhlasovali zrušenie iba jednej materskej školy, hoci mesto navrhovalo zrušiť štyri. V tých sa však zníži počet tried a učiteľov. Rozhodnutie nitrianskych poslancov ovplyvnil tlak rodičov, ktorí ich pred sálou čakali s transparentmi a odovzdali im petíciu.
Viceprimátor Nitry Miloš Dovičovič tvrdí, že normatív na žiaka je nízky, preto je racionalizácia predškolských zariadení nevyhnutná napriek tomu, že sú pomerne dobre naplnené. V Nitrianskom okrese museli podobne reagovať aj obce Žemberovce, Kozárovce, Hrušovany či Chrabrany. Tam zlúčili materskú školu so základnou.
Jednu z dvoch škôlok rušia Tekovské Lužany. "V škôlke bolo asi dvadsať detí a veľa zamestnancov - upratovačka aj kurič, vedúca školskej jedálne, kuchárky, učiteľky," vymenúva pracovníčka obecného úradu.
V Trnave už poslanci súhlasili s presťahovaním a zlúčením škôlky v Trnave - Modranke so základnou školou, čo podľa primátora Štefana Bošnáka zachráni v mestskej časti aj na 50 percent obsadenú základnú školu. Ďalšie dve škôlky (V jame a na Tehelnej ulici) sa zlúčia.
Poslanci v Dunajskej Strede zasa odhlasovali zrušenie dvoch maďarských materských škôl. Tretia na Jesenského ulici, ktorá dlhodobo prekračuje kapacity, ich musí od septembra dodržiavať. Jej kapacita je 100 žiakov, ako hovorí riaditeľka Oľga Nagyová, dnes je ich tu 127 a toľko sa prihlásilo aj do budúceho roka. Škôlka je jedinou slovenskou v okolí, chodia do nej deti aj zo susedných obcí.
Primátor Dunajskej Stredy Péter Pázmány hovorí, že mestu chýba na škôlky asi 10 miliónov korún.
(haj, sr, tasr, sita)