"Stávalo sa, že snežilo začiatkom mája, ale na snehovú nádielku z konca mája si za celé roky pamätám iba raz," hovorí osemdesiatnička Anna Kleinová.
Koncom šesťdesiatych rokov napadlo v máji asi desať centimetrov snehu a ľudia sa museli chytiť lopát. Charakter počasia bol vraj rovnaký ako tento rok. Kremničania si spomínajú aj na to, ako museli stáť na zasneženom námestí na jednej z prvomájových manifestácií.
Súvislá snehová pokrývka sa včera vytvorila na strednom Slovensku v nadmorskej výške od 800 metrov. Pod snehom boli aj obce Krahule, Kunešov či Nevoľné v okrese Žiar nad Hronom.
"Našťastie, sme pomerne vysoko a so všetkými prácami na poli začíname o niekoľko týždňov neskôr ako v iných častiach Slovenska. Zemiaky väčšina z nás ešte nemá v zemi, neskôr dávame do pôdy aj priesady," hovorí obyvateľka Krahulí. V tomto čase však u nich začínajú kvitnúť čerešne a ľudia sa boja, či sa nejaké urodia. Sneženie totiž sprevádzal aj slabý mráz, ktorý mohol kvety poškodiť.
Do zasneženého rána sa prebudil Tibor Ferenčík, chatár v lyžiarskom stredisku Skalka. V nadmorskej výške 1200 metrov napadli približne tri centimetre nového snehu. "Snežilo už v nedeľu, ale sneh sa ešte nedržal. V noci sa ochladilo a ráno sme mali všetko biele. Prvé, čo mi napadlo, bolo postriasať sneh z muškátov. Nevyzerá to, že by ich vážnejšie poškodil," hovorí chatár.
Či poškodí sneh a mráz porasty čučoriedok, ukážu až najbližšie týždne.
Na mínus tri pod nulou klesla teplota aj na Martinských holiach a v stredisku Oščadnica - Veľká rača. Fúkal silný vietor a vyzeralo to ako pred nástupom lyžiarskej sezóny. Rovnaká bola aj situácia v oblasti Vysokých a Belianskych Tatier, kde napadlo od jedného do piatich centimetrov snehu.
Záhradkári sú zatiaľ pokojní
"Mrazy plodiny zatiaľ výrazne nepoškodili. Prízemný mráz by mohol uškodiť jahodám, ktoré kvitnú, ale myslím, že už neuškodí," hovorí šéf Slovenského zväzu záhradkárov Ivan Hričovský.
Chladné dni podľa neho spôsobili veľký výskyt niektorých ochorení, ktoré v minulosti nepoznali. "Zasýchali kvitnúce marhule. Vyschli celé konáre, ktoré treba okamžite odstrániť. Viac ako inokedy sa objavila kučeravosť broskýň, ale to má na svedomí skôr marec. Celkovo sa úroda ukazuje dobrá a neočakávam, že neskoré mrazy narobia škody."
Bioklimatológ František Špánik hovorí, že poklesy teploty a nadzemný mráz by nemali spôsobiť veľké poškodenie vegetácie. "Terajší vpád studeného vzduchu sa zdal dosť silný a, žiaľ, objavil sa koncom mája, ale ďalšie poklesy teplôt sa už neočakávajú." (rf)