Šéf SIS Ladislav Pittner.
FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Slovenská informačná služba vo svojej správe za rok 2003 zverejnila viac vážnych obvinení z tunelovania štátnych podnikov (napríklad železníc či energetiky) a z korupcie pri ich privatizácii. Okrem iného tvrdí, že podniky SAD boli sprivatizované pod cenu navzájom prepojeným firmám, z ktorých dve vlastní podsvetie.
Hovorca SIS Vladimír Šimko tvrdí, že v správe "sú naozaj závažné veci, mnohí sa tvária, že nič nevidia a nevedia to dešifrovať". Informácie tajnej služby sú však podľa neho pravdivé a overené najmenej z dvoch zdrojov.
Napríklad privatizáciu SAD schvaľuje vláda, ale väčšina podnikov SAD už je sprivatizovaná. Premiér Mikuláš Dzurinda sa k správe SIS nechcel vyjadriť a po svojom hovorcovi odkázal, aby sme sa obrátili na tajné služby a ministerstvo hospodárstva.
Bývalý minister hospodárstva Róbert Nemcsics povedal, že nevie, z čoho SIS vychádza. "SIS ma upozorňovala na všeličo, ale na nič z toho, čo bolo v správe, si nespomínam," povedal. Privatizácia SAD podľa neho prebehla legálne na základe verejného obstarávania.
Podľa Šimka je aj na policajtoch, čo sa im podarí dokázať. "To, že my máme v nejakej partii človeka a ten nám povie, že sa niečo pripravuje, ešte nič neznamená. Pri výsluchu to všetci poprú," povedal s tým, že svedkovia mohli byť zastrašení alebo kúpení. Podľa SIS je to večný problém.
SIS môže svoje informácie využiť ešte tak, že ich poskytne NBÚ a podľa Šimka tak aspoň ovplyvniť, "aby tí ľudia nedostali štátnu zákazku". To je mizivé percento, dodal.
Predseda brannobezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru povedal, že všetky podozrivé informácie by mala skúmať polícia, ale "je to otázka dlhodobejšieho pôsobenia". Na správe SIS mu prekážalo, že "hovorí o tunelovaní podnikov, ale nehovorí, ktorých konkrétne".
Napríklad v prípade SAD by mal podľa Kaliňáka minister dopravy zastaviť privatizáciu, urobiť personálne zmeny a NKÚ urobiť kontrolu. Hovorca ministra dopravy Tomáš Šarluška povedal, že privatizáciu má na starosti minister hospodárstva.
SIS poskytla spolu 428 informácií rôznym inštitúciám vrátane polície. Súčasná prax je taká, že inštitúcie ani ústavní činitelia nemusia tajnú službu informovať, čo urobili s jej zisteniami. SIS v novom zákone navrhuje, aby to inštitúcie boli povinné robiť.
(mož)
Pavol Rusko: Môže ísť aj o spravodajské hry
SIS vo svojej správe tvrdí okrem iného, že do pripravovanej privatizácie štátnych podnikov sa prihlásili firmy s korupčnou minulosťou, preto bude privatizáciu pozorne sledovať. Hovorca SIS Vladimír Šimko pripúšťa, že minister môže na základe ich informácie takej firme zabrániť privatizovať, ale "nie je to pre nich záväzné".
Minister hospodárstva Pavol Rusko povedal, nech SIS dáva svoje informácie polícii a tá nech koná. Hovorca SIS Vladimír Šimko argumentuje, že nie všetko sa dá dokázať, ale "ak o niekom viete, že chystá finančnú špinavosť a sú o tom dôkazy, mnohokrát je prospešnejšie tomu zabrániť". Príkladom môže byť obchodovanie so zbraňami, keď ministerstvo nevydá podozrivej firme licenciu.
Rusko upozorňuje, že môže ísť aj o spravodajské hry, keď "niekto príde a objedná si tri alebo štyri negatívne informácie". Bolo by podľa neho dobré, keby SIS nezverejňovala klebety a "nemôže to byť sumár údajov, o čom sa v Bratislave hovorí".
Ako minister zatiaľ od SIS nijaké informácie nedostal. Jeho rezort pripravuje privatizáciu elektrární. "Sú tam len zahraničné firmy, tak by ma zaujímalo, ktoré majú korupčnú minulosť," povedal Rusko.
Robert Kaliňák zo Smeru si myslí, že diskriminovať firmu v tendri na základe vety, že má korupčnú minulosť, nie je možné. "Stále sme v rovine prezumpcie neviny. Pokým tá firma nemá nič dokázané, je problém ju obmedzovať."
Spravodajská informácia má podľa Kaliňáka hodnotu 20 percent. "Každý ďalší zdroj, ktorý ju potvrdí, zvyšuje jej hodnotu o ďalších 20 percent." (mož)