ým premiérom Antoniom Guterresom, včera rokoval s rakúskym kancelárom Wolfgangom Schüsselom a s predsedom Európskej komisie Romanom Prodim.
Ani jeden z nich nebol na kontroverznú schôdzku 4. novembra na Downing Street pozvaný. Prodi po stretnutí uviedol, že podporuje Blairovo úsilie o vybudovanie globálnej protiteroristickej koalície.
Na otázku, či mal Blair po teroristických útokoch v USA čakať na spoločnú reakciu EÚ, Prodi odpovedal, že „samozrejme nie“. Vojenská stránka EÚ a jej zahraničná politika zatiaľ nemá žiadnu moc, zatiaľ nie, dodal Prodi. V októbri sa šéf EK vyhol tlačovej konferencii na summite EÚ v Gente, pretože si tam vedúci predstavitelia Nemecka, Francúzska a Británie sami usporiadali schôdzku venovanú situácii v Afganistane.
Najväčšie štáty EÚ popudili menších členov aj večerou venovanou Afganistanu, ktorú Blair pôvodne usporiadal pre veľké štáty únie, ale z ktorej sa nakoniec stal akýsi minisummit. Prodi uviedol, že o pozvanie vtedy nežiadal, ale schôdzka pobúrila predovšetkým Rakúsko a Portugalsko. Po včerajšom stretnutí Schüssel povedal, že Blair „urobil na svetovej scéne veľký dojem“. Ihneď však dodal, že každý z členov únie môže prísť s vlastným prínosom. (čtk)