
Oslobodení nemeckí humanitárni pracovníci. Taubmann je vzadu vľavo. FOTO - REUTERS
stvo. Za takýto prečin im hrozil až trest smrti.
Humanitárnych pracovníkov vyslobodila afganská opozícia. Jej predstavitelia sa spojili so zástupcami Červeného kríža a tí potom kontaktovali Američanov.
Dvoch Austrálčanov, Američanov a štyroch Nemcov dostali z Afganistanu tri americké vrtuľníky. Včera už oddychovali v Pakistane. Podľa diplomatov sú zdraví a v poriadku. Najskôr sa chceli umyť.
Zo začiatku nebolo celkom jasné, kto a ako väzňov oslobodil. Washington tvrdil, že Taliban ich prepustil. Médiá dokonca hovorili o zásahu amerických špeciálnych jednotiek. Šéf oslobodenej skupiny Georg Taubmann neskôr novinárom v Islamabade celú akciu opísal. A vyzeralo to trochu inak.
V pondelok sa talibanskí vojaci začali sťahovať z Kábulu. Osem zadržaných si vtedy myslelo, že sa blíži ich prepustenie, ale zažili ďalšie sklamanie. Talibovia ich narýchlo natlačili do auta a odviezli na juh. Večer „nás všetkých strčili do kovového kontajnera. Bola tam strašná zima. Chceli nás zamknúť na celú noc. Nemali sme ani len deky. Celú noc sme mrzli“, spomína Taubmann.
V utorok ich zobrali do väznice v Ghazni, asi 80 kilometrov juhozápadne od Kábulu. „Bolo to otrasné miesto. Najhoršie zo všetkých, a to sme boli v piatich väzniciach.“
Začuli americké bombardovanie. O hodinu neskôr sa začalo protitalibanské povstanie. Netrvalo dlho a prišli bojovníci Severnej aliancie. „Masúdovi ľudia a ďalší z aliancie sa prebili do väzenia. Báli sme sa, že prichádzajú talibovia a chcú nás odviezť do Kandaháru. Potom nás však oslobodili.“
V uliciach Ghazni ich podľa agentúry AP vítali ako hrdinov. „Dostali sme sa von z väzenia. Išli sme cez mesto a ľudia vychádzali zo svojich domov. Objímali nás a zdravili. Všetci tlieskali,“ hovorí Taubmann. „Myslím, že to bol jeden z najväčších dní môjho života.“
Celá skupina je presvedčená, že ak by ich včera neoslobodili, neboli by z Afganistanu odišli živí. „Taliban nás chcel zobrať až do Kandaháru. Vedeli sme, že tam by sme neprežili,“ hovorí šéf nemeckej organizácie v Afganistane Shelter Now International, ktorá pre zbedačených Afgancov zabezpečovala jedlo, bývanie a organizovala výučbu detí. Taliban ich 3. augusta zatkol. Po teroristickom útoku na New York a Washington zostali jedinými cudzincami v Afganistane.
Aj napriek oslavám bojovníci oslobodených cudzincov stále strážili. Bola už noc a oni mali len malú baterku. Podľa Tildena Curryho, otca jednej z dvoch zadržaných Američaniek, im potom napadlo, že by mohli zapáliť turbany, ktoré museli nosiť na hlave.
„Bolo to dramatické do poslednej minúty,“ hovorí Taubmann. „Už sme sa takmer vzdali nádeje, že Američania nás konečne nájdu. Nakoniec sa im to podarilo. Sme nadšení, ako to fungovalo.“
Spolu s ôsmimi západnými humanitárnymi pracovníkmi zajal Taliban aj šestnásť afganských zamestnancov organizácie Shelter Now International. Severná aliancia ich oslobodila už v utorok v Kábule, povedal BBC vyslanec OSN v Afganistane Francesco Vandrell.
(kos)