
Netalibanskí Paštuni by mali byť zárukou novej vlády v Afganistane. FOTO - REUTERS
áre naznačujú, že aj Paštuni, o ktorých sa radikálne náboženské hnutie opiera, sa s postupom Severnej aliancie prebudili.
Bez Paštunov zle…
Pakistanský denník The News v stredu informoval, že obyvatelia Logaru, Kunaru, Nangaháru, Laghmánu na západe, Uruzgánu na stredovýchode a včera i druhého najväčšieho mesta Kandaháru povstali proti Talibanu. Ak sú tieto informácie pravdivé, náčelníci paštunských kmeňov svojich mužov presvedčili, že v prípade vstupu Severnej aliancie prídu Paštuni o manévrovací priestor pri rokovaniach o budúcej vláde.
Návrat netalibanských Paštunov k moci je pritom jednou zo záruk, ako sa vyhnúť ďalším vnútorným konfliktom v krajine, čo si protiteroristická koalícia na čele s USA zrejme uvedomuje.
… s Talibanom ešte horšie
Po úspešných ťahoch posledných dní a dobytí Kábulu začala Severná aliancia podľa agentúrnych správ narážať pri ďalšom postupe na juh na silnejúci odpor Talibanu. Okolo duchovného hlavného mesta Talibanu - Kandaháru boli správy zmätené. Severná aliancia hovorila, že mesto dobyla, Taliban vyhlasoval, že ho má stále pod kontrolou, a niektoré nezávislé miesta tvrdili, že v meste vypuklo paštunské povstanie.
CNN s odvolaním sa na zdroje v Pentagone informovala, že letisko v Kandaháre je v rukách opozície. Nešlo však o Severnú alianciu. Podľa agentúry AP povstalo 23 či viac miestnych kmeňov. Pentagon dodáva, že nie je jasné, či bojové akcie medzi sebou koordinujú - čo znamená, že sa nevie, či povstanie náhodou nevypuklo aj vnútri povstania.
Zmätok taktikou?
Prudké boje v Kandaháre už predvčerom spomínal americký minister obrany Donald Rumsfeld. Podľa Reuters kmeňoví náčelníci Severnú alianciu svorne vyzývajú, aby do mesta nevstupovala.
Zatiaľ nie je známe, či paštunskí rebeli Taliban v jeho poslednej bašte porazili. Doterajšie víťazstvá Severnej aliancie niektorí vojenskí analytici vysvetľujú aj tým, že Taliban opúšťali práve kmeňoví náčelníci. Neznamená to však, že sa automaticky pridali na stranu Severnej aliancie, ktorú väčšina z nich považuje za nepriateľskú.
Podozrivo rýchly odchod Talibanu preto vyvoláva úvahy, či Taliban nepočítal s tým, že paštunské kmene prinajmenšom pribrzdia postup Severnej aliancie.
Vnútorné rozpory
O porážke Talibanu sa postupne prestáva pochybovať. Podľa zdrojov, ktoré citovala AFP, mnohé závisí od toho, ako skončí líder Talibanu mulláh Umar. Ak ho chytia či zabijú, v Talibane niet výraznejšej osobnosti. Ak sa tak nestane, hra Talibanu môže byť aj takáto: stiahol sa zo severu s minimálnymi stratami v očakávaní, že v Severnej aliancii vznikne vnútorný konflikt a jej ďalší postup na juh budú navyše brzdiť paštunské kmene. Podľa pravidla - čím viac zeme, tým viac názorových rozdielov.