Petrohradská dôchodkyňa Lydia Tumasová žaluje mesto Petrohrad a vlastníkov susedného bytu za porušenie práva sušiť bielizeň v podkroví domu. Aj keď sa takéto právo obyčajne v zákonníkoch nespomína a nadnárodný súdny proces na rozdiel od Gusinského prípadu z neho zrejme nebude, dôchodkyni sa podarilo presvedčiť právnikov v Štrasburgu, aby problematiku sušenia bielizne preskúmali. Ruské médiá vydráždené Gusinského prípadom spor pani Tumasovej s petrohradskými radnými nazvali bojom Dávida a Goliáša.
Až do roku 1997 pani Tumasová a jej susedia zvykli sušiť svoju bielizeň pod strechou bytovky v centre Petrohradu. Potom sa však susedia z najvyššieho poschodia rozhodli podkrovie kúpiť a prestavať ho na exkluzívny byt.
Sedemdesiatdvaročná pani Tumasová sformovala protestnú skupinu a pustila sa do boja. Najprv sa zdalo, že mesto Petrohrad jej dá za pravdu. Neskôr však zmenilo názor a povolilo vlastníkom prestavať podkrovie bez súhlasu susedov.
Dôchodkyňa Tumasová prešla všetkými stupňami ruskej justície. Ostala nepochopená. Podala návrh na Európsky súd pre ľudské práva. "Od februára 1997 píšem na všetky možné úrady a žiadam ukončenie stavebných prác v našom podkroví. Podala som už žaloby na mestskom, okresnom aj vrchnom súde. Teraz idem do Štrasburgu," povedala agentúre Interfax.
Otázku sušenia bielizne vníma pani Tumasová ako závažný problém. Tvrdí, že porušili jej právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života, ako aj právo na účinnú nápravu.
"Naša rodina má štyroch členov. Dnes sú u nás na chodbe a v kuchyni, ktorá má spolu nie viac ako 8 metrov, naťahané šnúry. Na nich suším bielizeň. Nemá to úroveň. Nemôžem si ani pozvať hostí," rozčuľuje sa dôchodkyňa. V žalobe nezabudla spomenúť sťažené klimatické podmienky, predovšetkým povestnú petrohradskú vlhkosť, píše agentúra ČTK.
"Dostali sme žiadosť na konanie a sme povinní sa ňou zaoberať," povedala pre britský denník The Independent hovorkyňa Európskeho súdu pre ľudské práva.
Vlani dostal Európsky súd pre ľudské práva asi 39-tisíc žiadostí. V júni má na programe preskúmanie ďalšieho ruského prípadu: odvolanie právnika Michaila Trepaškina, odsúdeného na štyri roky väzenia za vyzradenie štátnych tajomstiev. Trepaškin bol súčasťou nezávislej komisie, ktorá chcela prešetriť sériu bombových útokov na obytné domy v Moskve z roku 1999. Moskva ich pripísala čečenským rebelantom.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ