
Pre dažďom sa skrýval Rudolf Schuster s manželkou aj maďarský prezident Ferenc Mádl. FOTO - TASR/AFP
ke cirkvi ôsmich štátov.
Stretnutie v Mariazelli, ktoré je už od stredoveku najnavštevovanejším pútnym miestom Rakúska, malo symbolizovať zjednocujúci sa európsky kontinent. Zatiaľ čo cirkevní predstavitelia kládli dôraz na "kresťanské základy" Európy, varoval európsky komisár Franz Fischler pred miešaním politiky a viery.
Na púti v Mariazelli sa zúčastnil aj tucet kardinálov, desiatky biskupov a hlavy niekoľkých štátov vrátane domáceho Thomasa Klestila, Rudolfa Schustera a maďarského prezidenta Ferencza Mádla.
Nechýbal ani predseda Európskej komisie Romano Prodi, rakúsky kancelár Wolfgang Schžssel či chorvátsky premiér Ivo Sanader. Pôvodne očakávaného pápeža Jána Pavla II. zastupoval kardinál Angelo Sodano.
Sobotná omša pod šírym nebom bola najväčším zhromaždením veriacich v histórii Mariazellu. Zhruba pätina - podľa iných odhadov polovica - ohlásených pútnikov zrejme v daždi uprednostnila sledovanie v televízii. Počet účastníkov zo Slovenska organizátori odhadli na 15-tisíc. Ďalšie desaťtisíce veriacich prišli z Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska, Chorvátska a Bosny a Hercegoviny.
Do Mariazellu väčšina musela prísť pešo. Mnoho z odhadovaných 1500 autobusov a tisícok áut parkovalo až 15 kilometrov pred samotnou obcou. Ďalší pútnici prišli vlakom alebo na bicykloch, niektorí tradične po svojich.
Počasie púti neprialo. Už v piatok sa rozpršalo a lúky s kapacitou pre 100-tisíc pútnikov boli v sobotu rozbahnené.
Autor: David Zelinger, ORF, Mariazell pre SME