Indiu vedie sikhský premiér

DILLÍ - Hrdina ekonomických reforiem - ale nie sŕdc voličov - Manmóhan Singh (71) sa v sobotu ujal funkcie indického ministerského predsedu. Druhú najľudnatejšiu krajinu na svete bude viesť prvýkrát v jej nezávislej histórii sikh, (tvoria len dve percentá

Manmóhan Singh pri skladaní prísahy. FOTO - REUTERS

všetkých obyvateľov Indie). So Singhom zložilo prísahu 67 ministrov. Nová ľavicová vláda vystrieda hinduistických nacionalistov, spoliehať sa však musí na podporu 18 strán.

O Singhových schopnostiach hospodárskeho reformátora nikto v Indii nepochybuje, podľa analytikov však nie sú preverené jeho schopnosti politického vodcu. V tomto smere sa bude spoliehať na podporu a skúsenosti Sonie Gándhíovej, ktorá zostane na čele prekvapivého víťaza volieb - Indického národného kongresu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Bude to stabilná vláda," predpovedala kabinetu dobrú budúcnosť Gándhíová. Prísahu sledovala aj so svojimi dvoma deťmi. Sama predtým post odmietla, aby predišla útokom od nacionalistov, ktorým prekážal jej taliansky pôvod.

"India je krajina veľmi rôznorodá. Tento kabinet túto skutočnosť odráža oveľa viac ako ktorýkoľvek z jeho predchodcov," povedal Singh. Stal sa prvým premiérom, ktorý nie je hinduistom. Prísahu skladal po anglicky do rúk prezidenta Abdula Kalama, ktorý je moslim. Najvyššie posty v krajine tak teraz zastávajú zástupcovia menšín.

Singh bol ako minister financií architektom ekonomických reforiem zo začiatku 90. rokov. Už vopred oznámil, že sa bude snažiť o to, aby udržal rovnováhu v zvyšovaní životnej úrovne miliardového obyvateľstva. Napriek tomu, že chce zamerať úsilie na boj proti chudobe, bude tiež výrazne podporovať podnikanie a investície.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, reuters)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 253
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 356
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 010
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 178
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 961
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 569
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 022
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 664
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu