Z budúceho nemeckého prezidenta má najväčšiu radosť opozícia: zľava šéfka CDU Angela Merkelová, Horst Köhler a šéf bavorskej CSU Edmund Stoiber. FOTO - REUTERS
Nemecko si včera v rekordne krátkom čase zvolilo svojho nového prezidenta. Hneď v prvom kole sa ním podľa očakávania stal kandidát opozície 61-ročný Horst Köhler. Jeho predchodca Johannes Rau bol zvolený v druhom kole a Roman Herzog pred ním až v kole treťom.
"Som veľmi dojatý. Po šiestich rokoch v zahraničí sa do mojej vlasti vraciam s pocitom radosti a vďačnosti. Nemecko mi veľa dalo a ja by som chcel z toho krajine niečo vrátiť späť. Milujem svoju vlasť," povedal podľa agentúr bývalý šéf Medzinárodného menového fondu.
Uznávaný ekonóm dostal 604 hlasov z celkového počtu 1205 delegátov Spolkového zhromaždenia, ktoré sa schádza len pri voľbe prezidenta. Získal tak o jeden hlas viac ako bolo v prvom kole potrebné. To znamená, že pre vlastného kandidáta nehlasovali všetci zástupcovia opozície, ktorá mala spolu 622 hlasov.
Opozícia zložená z konzervatívneho bloku (CDU/CSU) a liberálov (FDP) však považuje Köhlerovu voľbu za veľké víťazstvo, ktoré signalizuje zmenu vlády v budúcich voľbách. "Je to dobrý deň," žiarila podľa ČTK šéfka kresťanských demokratov (CDU) Angela Merkelová, ktorá Köhlera presadzovala. Podľa pozorovateľov to posilní jej pozíciu v strane a zlepší vyhliadky stať sa kandidátkou CDU/CSU na kancelára v budúcich voľbách.
Dovtedy bude mať opozícia po prvý raz od roku 1998, keď sa vlády ujali sociálni demokrati (SPD) a Zelení, svojho zástupcu medzi najvyššími politickými predstaviteľmi krajiny. Budúci prezident sa navyše netají svojimi sympatiami. Hneď po svojej nominácii na kandidáta sa vyslovil za zmenu vlády a podporil Merkelovú ako kandidátku na kancelára.
Už pred voľbami Köhler jasne naznačil, že v čase hospodárskej krízy v Nemecku sa hospodárske reformy stanú jednou z hlavných tém jeho päťročného mandátu. V tomto bode je bližšie plánom opozície ako vlády. Jej balík reforiem Agendu 2010 označil iba za prvý krok. "Zásadnú obnovu krajiny považujem za nutnú," povedal aj včera bezprostredne po svojom zvolení.
Rešpekt si však včera vyslúžila aj Köhlerova rivalka, kandidátka vládnej koalície. Politologička a rektorka európskej univerzity Viadrina vo Frankfurte nad Odrou Gesine Schwanová získala 589 hlasov. To znamená, že okrem hlasov sociálnych demokratov, Zelených a postkomunistickej PDS dostala aj deväť hlas z opozičného tábora. Mnohí včera oceňovali, že Schwanová sa do vopred prehranej kampane vrhla s veľkým elánom a že sa možno ešte vo vysokej politike objaví.
Köhlerova voľba môže byť dobrou správou aj pre Slovensko. Ako bývalý šéf Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá pomáhala krajinám východnej Európy prejsť na trhové hospodárstvo, štáty strednej a východnej Európy dobre pozná.