MUNYONYO - Bohaté štáty by mali odstrániť subvencovanie svojho poľnohospodárstva a znížiť vysoké clá, aby otvorili svoje trhy pre tovary z najchudobnejších krajín sveta. Delegáti Hospodárskej komisie Spojených národov pre Afriku to spoločne vyhlásili na výročnom stretnutí v ugandskom Munyonyu. Poukázali na to, že podiel Afriky na svetovom exporte klesol zo 6,3 percenta v roku 1980 na 2,5 percenta v roku 2000.
V záverečnom dokumente sa ďalej uvádza, že subvencie pre členov OECD rozvracajú trh a sú kľúčovým problémom mnohostranných medzinárodných rokovaní o obchode. Africkí predstavitelia s hlbokým znepokojením poznamenali, že v posledných rokoch došlo v najvyspelejších krajinách sveta k zvýšeniu podpory farmárov.
Nízkym zostáva aj podiel Afriky vo výmene priemyselných výrobkov. Ten je už dve desaťročia rovnaký, 0,8 percenta ročného svetového obratu v tomto segmente trhu. Africké krajiny ťaží aj 250 miliárd dolárov dlhu.
Africké krajiny by sa mali zamerať aj na hospodársku integráciu medzi sebou a vytváranie colných únií. Nedostatočnou zostáva aj ich vzájomná výmena tovarov, keď ich takmer 90 percen smeruje mimo afrického územia a takmer rovnaký podiel tovarov prichádza do Afriky zo sveta. (tasr)