Polícia zatkla Gulera začiatkom mája na základe informácií francúzskej tajnej služby RG. Gulera predviedla justícia pred tribunál, ktorý mal rozhodnúť o jeho vyhostení. Na otázku sudcu, či súhlasí s tým, že francúzske zákony sú nad zákonmi koránu, Guler povedal, že s tým má problém, pretože v koráne stojí, že najvyššou autoritou je Alah, ktorý je aj nad francúzskym právom.
Organizácia Kaplanci je v Turecku zakázaná a jeho advokáti preto žiadali pre Gulera vo Francúzsku politický azyl v strachu pred možnými represáliami po návrate do Turecka. Jeho žiadosť však francúzska strana zamietla.
Kaplanci majú vo Francúzsku približne 500 prívržencov. Za nenávistné výroky musel krajinu opustiť vo februári ďalší predstaviteľ hnutia Omer Ozturk. Podľa prokurátora Guler ohrozuje bezpečnosť štátu.
Aféra Guler dokazuje, že nový francúzsky minister vnútra Dominique de Villepin pokračuje v politike svojho predchodcu Nicolasa Sarkózyho. Pre de Villepina sa stala z boja proti kazateľskému terorizmu priorita.
Francúzsko však bude musieť upraviť niektoré zákony, pretože je možné, že Guler, ktorý žije v krajine už 20 rokov a má deti francúzskej národnosti, sa vráti. Tak, ako to urobil polygamný salafistický imám Bouziane, ktorého úrady vyhostili do Alžírska, kde mu francúzska ambasáda vydala víza a otvorila mu tak cestu naspäť do Lyonu.
Autor: MICHAL HAVRAN ml, Štrasburg pre SME