Američania včera prepustili 472 väzňov. FOTO - REUTERS
Abú Ghrajb sa stalo symbolom amerického zlyhania. Fotky, na ktorých americkí vojaci ponižujú a trápia väzňov, sa stali najväčším americkým problémom v Iraku. Američania sa ho všemožne snažia vyriešiť. To sa však asi nedá.
Prepúšťanie väzňov je jedným z pokusov upokojiť situáciu. V Abú Ghrajbe sedelo 3000 väzňov, minulý týždeň prepustili 293 a dnes ďalších takmer 500. Cieľom nového amerického šéfa väzníc v Iraku Geoffreyho Millera je prepustiť až polovicu väzňov. Chce tak minimalizovať riziko, že by opäť dochádzalo k mučeniu. Mučenia bolo v Iraku už tak veľa, že by to stačilo aj na niekoľko konfliktov.
Nové svedectvá z Iraku ešte stále svet šokujú. The Washington Post má v redakcii údajne niekoľko stoviek doteraz nezverejnených fotografií a videozáznamov. Opäť sa na nich objavuje ponižovanie, týranie a sexuálne motívy. Na rozdiel od doteraz známych však podľa denníka na týchto jasne vidieť, že americkí vojaci majú z toho radosť a mučenie si užívajú. Na niektorých záberoch sa vraj dokonca natáčali samotní americkí vojaci pri sexe.
Na jednom videozázname je päť nahých masturbujúcich väzňov s kuklami na hlavách a ďalší dvaja sa krčia pri ich nohách. Na ďalších je väzeň pripútaný k dverám a tlčie hlavou o železnú dosku. Krvavý väzeň sa nakoniec zrúti k nohám kameramana. Ďalší väzeň sa krčí pred rozzúreným psom.
Okrem fotiek získal Washington Post aj výpovede 13 väzňov, ktoré sú súčasťou spisu, ktorý založili americkí vojenskí vyšetrovatelia. Väzni v nich hovoria, že strážcovia na nich jazdili ako na zvieratách. Že museli štekať ako psy. Hovoria tiež, že museli nosiť ženskú bielizeň a spomínajú si aj na to, že jeden tlmočník jedného väzňa znásilnil.
Až ôsmi väzni vo výpovedi spomenuli meno vojaka Charlesa Granera, ktorý je jedným zo siedmich obvinených. Hovorili, že im napríklad hádzal jedlo do záchodov.
S najväčšou pravdepodobnosťou ide o tie isté snímky, ktoré minulý týždeň Pentagon ukázal kongresmanom. Washington sa však rozhodol, že ich uvidia len oni. Mali na to tri hodiny. V snahe zabrániť ďalším škodám sa dohodli, že ich nezverejnia. V Kongrese a ani v Bielom dome však o tom nepanovala úplná zhoda. Aj minister obrany Donald Rumsfeld sa prihováral za zverejnenie všetkých fotiek. Hovoril, že je lepšie priznať všetko svinstvo naraz, ako sa škvariť vo vlastnej šťave deň, čo deň, keď budú médiá po kúskoch vyťahovať nové a nové fotky. Minimálne v tom sa nemýlil.
MATÚŠ KOSTOLNÝ