TRENČÍN - Medzi trenčianskymi umelcami panuje nervozita. Nepáči sa im kultúrna politika mestského úradu, ktorá vyvrcholila zablokovaním všetkých mestských grantov určených na kultúrne podujatia. A to napriek tomu, že ich schválenie odporučila komisia kultúry. Mestskej rade sa nepozdávalo, že komisia kultúry vyčlenila všetky prostriedky už v prvom polroku a akcie, ktoré sa vynoria v druhej polovici roka, by tak boli diskriminované.
"Festival Sám na javisku sa končí. Jubilejný desiaty ročník bude posledným," tvrdí organizátor celoslovenského divadelného festivalu Vlado Kulíšek.
Ohrozený sa cíti aj usporiadateľ trenčianskych jazzových dní. "Ja za tým vidím akt politickej pomsty," hovorí Ján Babič, ktorý je zároveň členom mestského zastupiteľstva a jeho kultúrnej komisie. Babič sa nedávno uchádzal o primátorský post ako protikandidát terajšieho primátora Trenčína Branislava Cellera.
Primátor Celler si však nemyslí, že by kultúrna politika mesta mala byť dôvodom na nervozitu. "Dohodol som sa na stretnutí s komisiou kultúry a odborom kultúry, aby sme vytvorili transparentnejšie pravidlá," hovorí Celler. Podľa neho nemožno hovoriť ani o znižovaní významu komisie. "Žiadna iná komisia nemá takú právomoc, aby priamo rozhodovala o prerozdelení financií," tvrdí. Podľa primátora sa mestskej rade nepáčil ani veľký rozsah akcií, ktoré mali byť podporené. "Treba nájsť taký model, aby bol efektívny. Vybrať nosné akcie, ktoré budú jednoznačne podporované a potom vytvoriť menší balík, ktorý bude rozdeľovaný cez grantovú komisiu," povedal primátor. (mp)
Trnava nevie, ako znížiť cestovné pre dôchodcov
TRNAVA - Predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja, mesta Trnava a SAD Trnava na včerajšom rokovaní nenašli model, ktorý by umožnil dôchodcom a zdravotne ťažko postihnutým cestovať mestskou hromadnou dopravou v Trnave zadarmo alebo za symbolickú korunu. Dopravca namietal, že pri takomto spôsobe by mu vznikla strata, ktorú by mal niekto kompenzovať.
Rokovanie zvolal predseda kraja Peter Tomeček ako reakciu na protesty a petície dôchodcov po májovom zvýšení cien cestovného. Od 1. mája platia dôchodcovia do 70 rokov plnú cenu cestovného 12 korún, nad 70 rokov a zdravotne ťažko postihnutí šesť korún.
Riaditeľ kancelárie primátora Pavol Tomašovič deklaroval záujem mestského úradu podieľať sa na riešení problému. Mesto však uprednostňuje adresnú pomoc formou jednorazových dávok dôchodcom pred dotovaním dopravcu. SAD má do budúceho týždňa vypracovať analýzu, ktorá by ukázala dosahy cestovného zníženého na jednu korunu na ekonomiku podniku. (tasr)
Rodičia platia za škôlku sponzorskými darmi
ŽILINA - Mamičky škôlkarov v Žiline zmiatla medializovaná informácia, že od septembra sa maximálne poplatky v materských školách zvýšia zo 100 na vyše 300 korún, tak ako to navrhuje vyhláška ministerstva školstva. Už teraz totiž platia za pobyt detí v škôlke od 300 do 500 korún plus stravné.
V materskej škole na žilinskom sídlisku Hájik, platia rodičia mesačný paušál za škôlku 300 korún. "Oficiálne síce platíme len stovku, ale 200 korún každý mesiac škôlke darujeme," hovorí jedna z mamičiek. Paušálne poplatky za škôlky sa líšia podľa jej veľkosti, počtu detí, ale aj lokality.
Tridsaťdvaročná Vladimíra je zamestnaná a obe deti má umiestnené v centre Žiliny. Za dvojročnú dcéru v mestských detských jasliach platí 500-korunový fixný poplatok a 25-korunovú stravnú jednotku na deň. Štvorročný syn v materskej škôlke stojí rodinu rovnako 500-korunový fixný poplatok a k tomu 28-korunovú stravnú jednotku, za deň v škôlke. Z peňazí vybraných od rodičov ako "sponzorské dary" sa platia faktúry za vodu či energie.
Podľa vedúceho odboru školstva v Žiline Petra Juráša dostalo mesto od štátu na materské škôlky tento rok niečo vyše 45 miliónov korún, čo nie je ani 75 percent vlaňajšieho rozpočtu. Aj preto mesto musí podľa Juráša pristúpiť k racionalizácii škôlok a niektoré z nich plánuje zrušiť. (tasr)