FOTO - INTERNET
Ďalšie tri ovce sú poškriabané. Či prežijú, nik nevie.
V regióne žije asi trinásť medveďov, hoci doteraz s nimi mali iba jednu skúsenosť. Medveď roztrhal pred niekoľkými rokmi kozu. Kozy však bývali ustajnené. Ovce sú v noci v košiaroch, čo pre medveďa nie je veľká prekážka. Navyše ak ovce zacítia nebezpečenstvo, zhŕknu sa a mnohé sa ušliapu a udusia. Chovatelia preto radšej stavajú menej pevné košiare, aby sa radšej ovce v prípade nebezpečenstva dostali von. Obetujú tým pár oviec divej zveri, ale inak môžu prísť aj o polovicu stáda, ktorá sa v panike udusí.
Pavol Krupa už skúsenosti so šelmami má. Keď choval ovce blízko Námestova, chodili na jeho salaš vlci. Aj preto sa rozhodol pôsobisko zmeniť. Po návšteve medveďa je už obozretnejší. Areál chce obohnať elektrickými plotmi a pomohli by aj dobré strážne psy. Kaukazské ovčiaky a slovenské čuvače sa na slovenské salaše vracajú a vlastní ich aj pán Krupa.
Pri útoku divej zveri na stádo nejde iba o priame straty na zvieratách. "Ovce sa preľaknú, nasledujúce noci zle spia a menej doja. Odhadujem až tridsaťpercentnú stratu na mlieku," vysvetľuje chovateľ.
Medveď hnedý - Je celoročne chránený a strieľať sa môže iba na základe výnimky zo zákona, o ktorej rozhodujú príslušné ministerstvá. Je to plachá šelma, ktorá sa stretnutiu s človekom vyhýba. O prirodzené teritóriá ich v posledných rokoch pripravili ľudia hlavne nekontrolovaným zberom lesných plodov. Medveď je všežravec, dosahuje váhu od 140 do 360 kilogramov. Poľovníci a ochrancovia prírody sa často nevedia zhodnúť, či je medveď na Slovensku premnožený, alebo nie. Podľa webovej stránky Slobody zvierat je medvedích jedincov toľko, koľko potravy si dokážu nájsť. Nejde o ich premnoženie v ekologickom zmysle slova. Atakovanie salašov má podľa nich rovnaký motív ako návštevy kontajnerov pri tzv. kontajnerových medveďoch. Ovce sú ľahko dostupná potrava a medvede nevedia rozlíšiť, že patria ľuďom. (eta)