"Viem, že veríte, že viete, čo som podľa vašej mienky povedal, ale nie som si istý, či je vám jasné, že to, čo ste počuli, nie je to, čo myslím," odkázal Greenspan pred pár rokmi Kongresu. FOTO - TASR/AP
Alan Greenspan je považovaný za najmocnejšieho muža medzinárodného sveta financií. Šéf americkej centrálnej banky Fed je už 17 rokov garantom spoľahlivej americkej peňažnej politiky. Zároveň je tento 78-ročný muž symbolom spoločnosti, kde vek nehrá žiadnu úlohu - ak je výkon dobrý.
Najmä v Spojených štátoch sa Greenspan teší veľkému rešpektu v politike i hospodárstve. Preto nikto nekritizoval rozhodnutie prezidenta Georgea W. Busha nominovať Greenspana už do piateho funkčného obdobia.
Pre niektorých je štíhly muž s tmavými okuliarmi kultovou postavou. Pôsobí skromne, takmer bojazlivo. Existuje len málo verejných obrázkov, na ktorých sa smeje. To preto, že ako syn burzového makléra vie, že každé jeho vyjadrenie sa meria na zlatých váhach finančného sveta. Na otázku o svojom zdravotnom stave kedysi odpovedal: "To vám nesmiem povedať."
Greenspan niekedy pôsobí ako tajnostkár, ktorému nemožno rozumieť, inokedy sa premení na veštca. Známy je jeho výrok o stave americkej ekonomiky v polovici 90. rokov, keď vyhlásil, že "vidí svetlo na konci tunela". Finančné trhy si jeho slová vysvetľovali dvojako - blíži sa smrť, alebo je na obzore silný hospodársky rast.
Jeho žena, televízna redaktorka Andrea Mitchellová, povedala, že správne porozumela až jeho tretej ponuke na sobáš - v roku 1997, keď sa Greenspan znova oženil.
V americkom Kongrese je Greenspan vždy obzvlášť prezieravý: "Viem, že veríte, že viete, čo som podľa vašej mienky povedal, ale nie som si istý, či je vám jasné, že to, čo ste počuli, nie je to, čo myslím," povedal pred pár rokmi.
Pritom sa Greenspan dokáže vyjadrovať absolútne jasne. Pred niekoľkými týždňami kritizoval na bankovom kongrese nezvyčajne vysoký rozpočtový deficit Bushovej vlády. Dlhodobo vraj predstavuje nebezpečenstvo pre hospodársku stabilitu. Greenspan predpovedal vzhľadom na demografický vývoj v USA zvýšenie veku odchodu do dôchodku, ako aj zníženie dôchodkov.
To všetko však Bushovi nebráni, aby dal v roku volieb jasný finančno-politický signál stability. Tak totiž interpretujú americkí finanční experti Greenspanovu nomináciu. "Greenspan robí svoju prácu excelentne... je nezávislý a pomohol stabilizovať hospodárstvo," pochválil ho bývalý člen direktória americkej centrálnej banky Wayne Angell.
(dpa, tasr, tv)