Varga je známy občianskymi aktivitami za zlepšenie sociálnej situácie tej časti Rómov, ktorá má snahu sa zamestnať, ale naráža na predsudky a nepochopenie. On sám sa snaží nájsť si trvalé zamestnanie už osem rokov.
Od marca je síce zamestnaný na dohodu o vykonaní práce ako asistent košického Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny a pomáha riešiť rómsku problematiku, v polovici júna sa mu však dohoda končí. Šesťčlenná rodina, z toho štyria školáci, by musela žiť z necelých 10-tisíc korún. Za 3000 korún nechce Varga pracovať a žiada aspoň minimálnu mzdu.
"Ak nedostanem prácu, budem trvať na vyhostení, aby sa ma štát zbavil. Dôstojnú existenciu si budem hľadať v emigrácii, ale predtým budem informovať o postavení Rómov európske inštitúcie," povedal Varga.
Varga privítal prijatie antidiskriminačného zákona a ako sa vyjadril, na rozdiel od ministra spravodlivosti Lipšica je presvedčený, že Rómom, ktorí majú evidentnú snahu pracovať a nepriživovať sa na spoločnosti, zákon pomôže.
Vyučený podlahár je bez trvalého zamestnania od roku 1996. V roku 2000 sa zapísal za finančnej pomoci košickej samosprávy na nadstavbové štúdium, ale novelizovaný zákon o zamestnanosti, ktorý štúdium a evidenciu na úrade práce vylučoval, ho prinútil školu nechať a opäť skončil v sociálnej sieti. Varga je presvedčený, že ak chce vláda riešiť vysokú nezamestnanosť Rómov, mali by existovať určité výnimky, najmä pre tých, "ktorí majú ochotu a snahu svoju sociálnu situáciu riešiť".
Podľa predsedu parlamentného výboru pre sociálne veci Vojtecha Tkáča je Varga typickou obeťou zlých sociálnych zákonov.
(tasr)