BRATISLAVA - Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ladislav Pittner včera vo svojej správe za rok 2003 upozornil na tunelovanie štátnych spoločností, energetických podnikov, železníc, aj na tunelovanie pri výstavbe diaľničného tunela. Neprehľadne boli vraj sprivatizované podniky SAD. Správu čítal Pittner poslancom asi hodinu a jej časť zverejnila tajná služba aj na internete.
SIS chce venovať pozornosť aj blížiacej sa privatizácii, lebo medzi záujemcami o kúpu strategických podnikov "figurujú subjekty s korupčnou minulosťou". Informáciami o privatizácii sa už podľa policajného viceprezidenta Jaroslava Spišiaka polícia zaoberá.
SIS hovorí i o korupcii na úradoch, v súdnictve a v prokuratúre, alebo aj o preskupovaní síl v podsvetí po posledných vraždách niektorých jeho členov.
Zaregistrovala tiež pokus o obchodovanie s látkami, ktoré môžu byť zneužité na výrobu "špinavej bomby".
"Je zrejmé, že teroristické organizácie spojené na sieť al-Káidy zvyšujú svoje aktivity aj s dosahom na záujmy a teritórium Slovenska," píše sa v správe. SIS u nás zaznamenala kontakty na Salafistickú skupinu pre kázanie a boj, palestínsky Hamas, libanonský Hizballáh, separatistický Slobodný a demokratický kongres Kurdistanu a na extrémistickú skupinu Hib at-Tahrír.
V roku 2003 bol zo Slovenska vyhostený ďalší diplomat z bývalých krajín ZSSR pre špionáž, spolu s nedávnym prípadom je to už tretí. Okrem týchto krajín na Slovensku aktívne podľa SIS pôsobia aj spravodajské zložky komunistickej Severnej Kórey, ktoré sa pokúšajú obchodovať so zbraňami.
Tibor Cabaj z HZDS po vypočutí správy povedal, že "zo starého koňa už neurobíte nový záprah". O bezpečnosť Slovenska vraj nemá obavu. Peter Miššík z SDKÚ si myslí, že "správa bola dobrá".
Pre predsedu brannobezpečnostného výboru Róberta Kaliňáka bola naopak "príliš všeobecná" na to, že bola utajená a podľa jeho názoru si ju verejnosť mohla vypočuť celú.
SIS sa posťažovala, že ju poškodili mediálne kauzy a podozrenia z porušovania zákonov. V správe tajná služba píše, že viac ako kauza nelegálneho odpočúvania ju poškodila kauza "skupinka". "Kauzu často komplikovali jej politické súvislosti a skreslené a dezinterpretované čiastkové informácie, na základe ktorých sa vytváral monštruózny obraz o činnosti SIS."
Ladislav Pittner sa s novinármi odmietol rozprávať. Na otázku, či sa občania môžu cítiť bezpečne, povedal: "Áno aj nie, je to relatívny pojem." (mož)