Londýn 21. mája (TASR) - Britský Národný archív dnes uvoľnil tajné spisy o maďarskom grófovi Lászlóovi Almasym, ktorý inšpiroval tvorcov romantického filmu Anglický pacient.
Púštneho bádateľa vo filme stvárnil Ralph Fiennes. Z dokumentov však vyplýva, že neúspešný nacistický špión mal ďaleko k príťažlivému zovňajšku a elegancii hrdinu stvárneného hercom. Britská vnútorná spravodajská služba MI5 Almasyho opísala ako "veľmi škaredého a ošumelo oblečeného, s tučným a ovisnutým nosom, zvesenými ramenami a nervóznym tikom".
Aristokrat, ktorý v 30. rokoch skúmal severoafrickú púšť, dostal príkaz pracovať pre Nemcov po tom, čo sa Maďarsko stalo spojencom Berlína. Dvoch špiónov, ktorých Almasy po dobrodružnom prechode púšťou infiltroval za britské línie, však zatkli v Káhire po tom, čo vo veľkom štýle prehajdákali všetky peniaze.
Podľa záznamov MI5 Almasyho naverbovala nemecká tajná služba, Abwehr, a vyslala ho pracovať pre Afrika Korps generála Erwina von Rommela, ktorý si v bojoch získal prezývku Púštna líška.
Nemci chceli, aby Almasy využil svoje znalosti líbyjskej púšte a dostal ich špiónov za britské línia a do egyptskej Káhiry. Cieľom bolo získavať pre Rommelov hlavný štáb podrobné informácie o pohybe britských jednotiek.
Almasy a jeho dvaja agenti, Johann Epper a Heinrich Sandstede, sa do Egypta vydali na šiestich nákladných autách Ford, čoskoro sa však dostali do pieskovej búrky. Jedno auto kvôli búrke uviazlo v dune a museli ho nechať na mieste, druhé sa vrátilo.
Pokračujúc v ceste sa výprave míňalo palivo a voda. Pomohli im opustené britské vozidlá a štyri kanistre s vodou, ktoré Almasy nechal na zásobovacom mieste počas expedície spred desiatich rokov.
Pred príchodom do egyptského mesta Assiut v púšti zanechali ďalšie dve vozidlá. V Assiute Eppler a Sandstede nastúpili na vlak do Káhiry, Almasy sa vrátil do Líbye.
V egyptskej metropole sa nešťastní špióni ubytovali v nevestinci a peniaze od Abwehru minuli v nočných kluboch, kde sa snažili vymámiť informácie od britských dôstojníkov, "ktorí pili viac ako oni".
Nanešťastie, nemecký spojár, ktorému mali odovzdávať svoje správy, aby ich vysielačkou poslal ďalej, bol zadržaný a špióni neboli schopní nadviazať kontakt s Rommelovým hlavným stanom. V priebehu dvoch mesiacov aj ich Briti zatkli.
"Boli príliš opití ľahko získanými peniazmi a príliš dychtivo si v egyptských luxusných podnikoch užívali ženy a víno," uvádza sa v správe MI5.
Na konci druhej svetovej vojny Almasyho zatkli v Maďarsku, súd v Budapešti ho však oslobodil spod všetkých obvinení. Almasy zomrel v roku 1952.