Už dnes možno takmer s istotou povedať, že prezidentský palác Bellevue čaká výmena garnitúr. Po Rakúšanoch a Slovákoch budú mať aj Nemci prezidenta z radov opozície. Nástupcom Johannesa Raua sa stane Horst Köhler. Nominanta vládnych sociálnych demokratov nahradí kandidát opozičného konzervatívneho bloku (CDU/CSU) a liberálov.
V porovnaní s Viedňou a Bratislavou Berlín nevolí priamo. Rozhodovať bude Spolkové zhromaždenie zložené z poslancov parlamentu a delegátov spolkových krajín. V nedeľu bude mať 1205 členov a opozičný blok v ňom zastupuje 622 - o 19 viac ako potrebujú k úspešnej voľbe. Vládna koalícia sociálnych demokratov (SPD) a Zelených, ktorá má v spolkových krajinách slabšie zastúpenie, má iba 549 delegátov a nepomohli by jej ani hlasy postkomunistickej PDS. Tá sa stále nerozhodla, za koho bude hlasovať.
Aj bez nej je však výsledok jasný. Samozrejme, len za predpokladu, že opozícia bude hlasovať ako jeden muž. A to je veľmi pravdepodobné. Takú demonštráciu sily a odhodlania prebrať čoskoro moc v celej krajine by si sotva nechala ujsť.
Zaujímavejšia je preto diskusia, aký bude Horst Köhler v úrade prezidenta. Isté je, že prvýkrát v histórii to bude ekonomický expert. Na čele štátu bude v čase, keď nemeckú politiku spoluurčujú ekonomické reformy. Aj preto si renomovaný týždenník Der Spiegel myslí, že to určite nebude nevýrazný prezident.
Už pred voľbou sa prezentoval ako reformátor. Vládny balík reforiem Agenda 2010, ktorá už teraz spôsobuje v krajine politické zemetrasenie, označil za odvážny, ale len prvý krok.
Celý život sa pohyboval vo svete financií. Bol blízkym spolupracovníkom exkancelára Kohla, ale rešpekt má aj u sociálneho demokrata Schrödera.
Aj jeho pôvod by mohol hrať nemalú úlohu v diskusii o nemeckej minulosti. Jeho rodina pochádza z rumunskej časti Moldavska, odkiaľ ju nacisti presídlili do Sliezska. Tam sa Köhler v roku 1943 narodil. Krátko nato všetci ušli do východného Nemecka a po desiatich rokoch zase do západného Nemecka. Köhler sa za vyhnanca nepovažuje, svojich rodičov však áno.
Mnohí Nemci budúceho prezidenta ani nepoznajú. Posledných šesť rokov strávil viac času v zahraničí ako doma. Aj preto by v priamej voľbe nebol takým jasným favoritom. Podľa niektorých prieskumov verejnej mienky by získal len o dve percentá viac ako jeho súperka a kandidátka vládnej koalície Gesine Schwanová. V poslednom prieskume ústavu Emnid by dokonca o dve percentá prezidentský súboj prehral.
Horst Köhler (61)
* kandidát kresťanských demokratov (CDU),
* ekonomický expert, dva roky na čele Európskej banky pre obnovu a rozvoj a štyri roky na čele Medzinárodného menového fondu,
* doma si vyslúžil uznanie za prípravu menovej únie východného a západného Nemecka v roku 1990, vo svete za prípravu podkladov pre maastrichtskú zmluvu,
* ovláda päť jazykov, je impulzívny,
* je ženatý, má dve deti. (čtk)
Gesine Schwanová (61)
* kandidátka sociálnej demokracie (SPD),
* politologička, rektorka európskej univerzity Viadrina vo Frankfurte nad Odrou,
* hovorí plynulo po poľsky, zaujíma ju divadlo a rada lyžuje, niektorí jej vyčítajú, že nosí krátke sukne a príliš vyčesané vlasy,
* od roku 1989 je vdova, žije s Petrom Eigenom, šéfom Transparency International, má dve deti,
* aj v prípade neúspechu jej predpovedajú sľubnú kariéru. (čtk)