BRATISLAVA – Všeobecná úverová banka očakáva, že jej tohtoročný hospodársky výsledok vysoko prevýši plánovaných 100 miliónov korún. K dosiahnutiu tohto pozitívneho výsledku prispeli interné a externé opatrenia. V rámci interných opatrení banka pokračovala v znižovaní prevádzkových nákladov a racionalizácii organizačného usporiadania. Pod ziskové hospodárenie sa výrazne podpísali aj externé opatrenia, z ktorých sa uskutočnil druhý odsun klasifikovaných úverov v polovici roka. Tento odsun podľa Ladislava Vaškoviča, prezidenta VÚB, vytvoril podmienky na to, aby sa začali riešiť problémy banky a už nebolo potrebné sústrediť sa len na hasenie najpálčivejších problémov. Zvyšovanie ziskovosti banky a zlepšenie pozície na trhu sú hlavnými prioritami v aktuálnej stratégii banky.
Dva odsuny klasifikovaných úverov v priebehu posledného roka v celkovej výške asi 67 miliárd korún výrazne zmenili kvalitu úverového portfólia. Objem klasifikovaných úverov klesol a podľa Vaškoviča je v súčasnosti nižší ako 20 percent. Banka sa snaží riešiť problémové úvery aj svojimi vlastnými silami. Ako však zdôraznil Vaškovič, od vymáhania pohľadávok sa nedá očakávať zvrat vo vývoji hospodárskych výsledkov. Vymáhanie pohľadávok v prvom rade nie je typickou bankovou činnosťou a okrem toho aj legislatíva je nevyhovujúca. „Vymáhateľnosť práva je slabá, veritelia sú stále znevýhodnení,“ zdôraznil Vaškovič.
V rámci ozdravného procesu banka zmenila v priebehu roka svoju organizačnú štruktúru. Vytvorila päť úsekov, ktoré sú štandardné aj v zahraničných bankách, pričom za každý úsek je zodpovedný jeden z viceprezidentov. Okrem toho zrušila jeden stupeň riadenia. „Vytvorili sme štruktúru, ktorá bude transparentná pre investorov zaujímajúcich sa o vstup do banky,“ dodal.
Za jeden z pozitívnych vývojov v tomto roku označil Vaškovič značný nárast vkladov podnikateľského sektora, ktoré v predchádzajúcich troch rokoch klesali. Dôvodom je aj rastúca aktivita banky v úverových obchodoch, čím sa stala banka zaujímavejšou pre podniky.
Vstup Európskej banky pre obnovu a rozvoj a International Finance Corporation, investičnej vetvy Svetovej banky, je už odsúhlasený. Podľa Vaškoviča sa už len dolaďujú podmienky. Hlavným prínosom vstupu medzinárodných inštitúcií má byť zvýšenie kredibility banky. „Bude to predstavovať záruku pre investorov, že banka je dôveryhodná,“ povedal prezident VÚB. Okrem toho od medzinárodných organizácií sa očakáva, že poskytnú ľudí a prinesú know-how.
Prítomnosť medzinárodných inštitúcií v banke by mohla urýchliť aj predaj ostatných akcií vlastnených štátom strategickému investorovi. Tento proces by sa mal začať v januári a skončiť sa už v polovici budúceho roka, tvrdí Vaškovič. Prezident VÚB vyjadril spokojnosť s priebehom privatizácie Slovenskej sporiteľne, ktorá nebola nikým spochybnená a prebehla transparentne. Okrem toho ocenil aj dosiahnutú cenu, keďže táto môže tvoriť východisko pri určovaní ceny druhej najväčšej banky. Na otázku, či majú o VÚB záujem aj iné subjekty ako neúspešní záujemcovia o sporiteľňu, Vaškovič odpovedal, že áno.
„V budúcom roku sa chceme sústrediť na retailové bankovníctvo,“ tvrdí. V tomto smere banka plánuje zamerať sa viac na aktívne obchody pre malých klientov, ako je poskytovanie hypotekárnych a spotrebných úverov. Okrem toho VÚB plánuje spustiť ďalšie projekty v oblasti zavádzania elektronického bankovníctva.
GABRIEL KÁDASI