Bratislava 14.novembra (TASR) - Pomer exportu voči importu 92,8 % v roku 2000 na Slovensku je spomedzi kandidátskych krajín na členstvo v Európskej únii (EÚ) najlepším ekonomickým parametrom, uvedeným v hodnotiacej správe Európskej komisie (EK). Najhorším ukazovateľom je 18,6-% nezamestnanosť.
Podľa vyjadrenia hlavného vyjednávača SR s EÚ Jána Figeľa priemerný hrubý domáci produkt (HDP) prepočítaný cez kúpnu silu obyvateľstva celej skupiny kandidátskych krajín vzrástol o percento na 39 %, slovenský dosahuje 48 %. Priemerná nezamestnanosť v kandidujúcich krajinách je 12,5 %, kým na Slovensku 18,6 %, čo je najhorší parameter pre SR zo všetkých uvádzaných čísiel. Ako ďalej uviedol J. Figeľ, slovenský hospodársky rast bol nižší než priemer v regióne, od roku 1999 má "rastúci" charakter na základe novej makroekonomickej rovnováhy. Inflácia dosiahla 12 %, priemer je o 3 % vyšší. Z hľadiska hrubej domácej produktivity, prepočítanej na kúpnu silu obyvateľa, je Slovensko (48 %) za Českom (60) a Maďarskom (52), ale pred Poľskom (39 %). "Sme súčasťou regiónu, ktorý je prepojený, má tú istú orientáciu a na základe negociácií a celkovej pripravenosti musíme dokázať, že Slovensko je v stave prijať práva a povinnosti člena EÚ," zdôraznil J. Figeľ.
Hodnotiaca správa je podľa neho podnetná kvôli konkrétnostiam, ktoré sa od Slovenska očakávajú v jeho vlastnom záujme, a zaväzujúca, pretože sa s nami počíta. SR správu teraz pod gesciou Úradu vlády SR zanalyzuje a rozpracuje na jednotlivé rezorty. Ústredné orgány štátnej správy prijmú opatrenia, ktoré budú reflektovať na záujem SR o ďalší posun.
* zg gl