BONN - Otázka nasadenia nemeckých vojakov vo vojne proti medzinárodnému terorizmu vyvolala krízu v berlínskej červeno-zelenej koalícii. Kancelár Gerhard Schröder včera oznámil, že otázku vyslania 3900 vojakov bundeswehru spojí v piatok s hlasovaním o vyslovení dôvery jeho vláde.
Najmä medzi viacerými poslancami vládnej Strany zelených zatiaľ prevládajú výhrady proti vojenským operáciám bundeswehru v zahraničí. Ešte minulý týždeň Schröder vyhlásil, že sa uspokojí s väčšinou hlasov v parlamente, ktorú by mu zaručili aj opozičné kresťanské CDU/CSU a liberálne FDP. Teraz však kancelár nástojí na vlastnej väčšine.
„Chcem pokračovať v koalícii so Zelenými aj po roku 2002,“ zdôvodnil Schröder zmenu svojho stanoviska pred poslancami SPD. No najmenej ôsmi Zelení chcú hlasovať proti. Ak svoj názor nezmenia, spečatia tým pravdepodobne koniec červeno-zelenej koalície, ktorá má v parlamente väčšinu iba siedmich hlasov.
„Ak sa vydáme napospas opozícii, je táto vláda beztak na konci,“ vyhlásil parlamentný konateľ SPD Wilhelm Schmidt a dodal: „Potom by sme neboli akcieschopní ani pri budúcich rozhodovaniach.“
Všetky opozičné strany medzitým oznámili, že budú hlasovať proti nasadeniu bundeswehru vo vojne proti terorizmu, ak pôjde zároveň aj o vyslovenie dôvery vláde. „Kto spája vecné otázky s vyslovením dôvery, koná nezodpovedne,“ vyhlásila predsedníčka CDU Angela Merkelová.
Otázka vyslovenia dôvery je v Nemecku najtvrdší prostriedok kancelára na vyvíjanie tlaku. V dejinách Spolkovej republiky ho použili tri razy, nikdy nie však v spojení s konkrétnym politickým opatrením. Ak kancelár pri hlasovaní nezíska väčšinu hlasov, môže požiadať prezidenta o rozpustenie parlamentu a vypísanie nových volieb. Teoreticky by však mohol zotrvať vo svojej funkcii aj s menšinovou vládou.
Parlamentná konateľka Zelených Kristin Heyneová povedala, že vzhľadom na najnovší vývoj v Afganistane je možné, že niektorí kritickí poslanci z jej frakcie svoj negatívny postoj ešte zmenia. Jej stranícky kolega Winfried Hermann však označil spájanie otázky nasadenia nemeckých vojakov v zahraničí s vyslovením dôvery za „vydieranie“.
Poslednú nádej na vyriešenie súčasných sporov medzi koaličnými partnermi predstavuje spoločný návrh frakcie SPD a Zelených. Vojenskú pomoc Nemecka by mal podľa tohto návrhu doplniť všeobecný politický koncept pre budúcnosť Afganistanu. Okrem toho by sa mala rozšíriť rozvojová a humanitárna pomoc ľuďom v Afganistane.
Autor: VLADIMÍR MÜLLER, Berlín pre SME