Rakúsko naďalej nevzdáva boj proti juhočeskej jadrovej elektrárni Temelín. Nielen politici populistických vládnych Slobodných čoraz dôraznejšie hrozia vetovať členstvo Česka v Európskej únii (EÚ), pokiaľ Praha neukončí skúšobnú prevádzku Temelína. Ani koaliční ľudovci kancelára Wolfganga Schüssela, ani opoziční sociálni demokrati a Zelení síce slová „veto“ nepoužívajú, ale aj oni presadzujú, aby Rakúsko aspoň do polroka až dvoch rokov odmietlo súhlas s predbežným uzavretím kapitoly energetika pri rokovaniach únie s Prahou, pokiaľ Česko neustúpi. Zároveň rozhodne kritizujú petičnú akciu Veto proti Temelínu, ktorú chystajú na január krajne pravicoví Slobodní.
Proti Temelínu sú všetci
Slobodní kritiku konzervatívneho koaličného partnera i opozície odmietajú a tlačia ich do kúta. „Kde je rozdiel medzi vetom a neuzavretím kapitoly energetika,“ čudoval sa i v noci na včera v televíznej diskusii nový generálny tajomník Slobodných Karl Schweitzer. „Len dôrazná hrozba vetom zaručuje dostatočný tlak na Čechov, aby sa pohli,“ tvrdí.
„Veto i petičné akcie sú len zdanlivé riešenia,“ namieta jeho ľudovecká kolegyňa Maria Rauchová-Kallatová. „I keby rakúska vláda zabránila vstupu Česka do únie, Temelín o nič bezpečnejší nebude,“ pripojil sa i šéf poslaneckého klubu sociálnych demokratov Josef Cap. Ultimatívnosť požiadavky Slobodným vyčíta i hovorkyňa Zelených pre ekológiu Eva Glawischnigová.
Spoločný tak rakúskym parlamentným stranám zatiaľ zostáva len odpor proti definitívnemu sprevádzkovaniu Temelína. Kým ľudovci ďalej stavajú na dialóg s Prahou v rámci tzv. procesu z Melku, chcú Slobodní Česku diktovať. Opozícia už melkský proces dávno označila za stroskotaný a na otvorené či naďalej sporné otázky poukazuje len, keď sa jej to hodí do argumentácie o „mäkkosti“ rakúskej vlády voči kabinetu českého premiéra Miloša Zemana.
Slobodní žiadajú veto vstupu ČR do únie
Slobodní už i rétoricky prešli na nepokryté vydieranie. Nástupkyňa Jörga Haidera na čele tejto strany, vicekancelárka Susanne Reissová-Passerová i tajomník Schweitzer začali zdôrazňovať, že Česko vraj na vstupe do únie zarobí predovšetkým finančne. Praha si podľa špičiek Slobodných musí rozmyslieť, či jej Temelín stojí za možnú stratu subvencií.
Očakávaný výrazne negatívny medzinárodný dosah rakúskeho „nie“ zatiaľ tamojší politici verejne komentovať nechcú. Ľudovecký minister životného prostredia Wilhelm Molterer za konštatovanie, že Česku v sprevádzkovaní Temelína „medzinárodnoprávne“ nemožno zabrániť utŕžil minulý týždeň búrku nevôle: Slobodní, opozícia i mocná bulvárna tlač, ktorá je tiež jednoznačne proti Temelínu, mu vytýkajú nielen „zlyhanie“ či „hádzanie flinty do žita“ ale i „zradu“.
Vicekancelárka Slobodných Riessová-Passerová navyše cez víkend odkázala ľudovcom i do Čiech, že „suverenita jedného štátu končí tam, kde ohrozuje druhý.“ Haiderova bývalá hovorkyňa zároveň odmietla i špekulácie o možnom rozpade vládnej koalície: „To nie je koaličná, ale životná otázka.“
Verejnosť na strane Slobodných
Vo svetle týchto výrokov sa pravdepodobnosť, že Rakúsko ešte tento rok vydá súhlas s uzavretím kapitoly o energetike, javí ako priamo mizivá. A i začiatok budúceho roka neveští nič dobré. Slobodní si od petičnej akcie sľubujú najmenej 800-tisíc podpisov. Parlament síce petíciu musí len prerokovať bez toho aby prijímal uznesenia, tlak na hrozbu veta ako oficiálneho postoja celej vlády by však petícia rozhodne neznížila.
Proeurópskym ľudovcom teda nezostáva skoro nič iné, než ďalej hrať o čas. Čím dlhšie bude trvať „dialóg“ s Prahou, tým skôr sa nebudú musieť zarieknuť, či pre Temelín odmietnu i vstup Česka do EÚ. Verejná mienka je však už teraz na strane Slobodných.
Autor: David Zelinger,ORF, Viedeň pre SME