
Obyvatelia Kábulu obzerajú mŕtve telá talibanských bojovníkov.
FOTO - REUTERS
„Cítime sa slobodnejší.“
Niektorí ľudia sa pri mŕtvolách arabských bojovníkov ležiacich pri ceste zvedavo zastavovali a obzerali ich, iní oslavovali a volali na slávu Severnej aliancie. Opoziční ozbrojenci v meste pátrali po Araboch, Pakistancoch, Čečenoch a cudzincoch, ktorí pomáhali Talibanu. Zabili najmenej päť Pakistancov a dvoch Arabov.
Mnohí obyvatelia mesta sa však báli a boli nervózni. Mali dôvod - po uliciach chodili ozbrojenci a napätie viselo vo vzduchu. Na vybavovanie starých účtov nastala v mocenskom vákuu tá pravá chvíľa.
Kábulčania sa báli, čo ich čaká - spomienky na rabovanie, znásilňovanie a vraždenie, ktoré prišlo s príchodom Severnej aliancie v roku 1992, stále prežívajú. Ako sa teraz zachovajú opoziční vojaci, pýtali sa ľudia a mestom už išli prvé správy, že na niektorých miestach začali rabovať, alebo že z väzenia ušli nebezpeční väzni. Kábulské kancelárie niektorých z medzinárodných humanitárnych organizácií vylúpili neznáme osoby.
Neskôr na niektorých miestach vznikli kontrolné stanovištia. Vojaci mali konfiškovať ukradnuté veci. Ako toto opatrenie fungovalo, agentúry včera neuviedli. Mnohých ľudí vystrašilo aj to, že Severná aliancia si mesto začala deliť podľa kľúča, ktorý uplatnila už v roku 1992. Vojaci prezidenta Rabbániho obsadili stred mesta, šíitski moslimovia juhozápad.
Niekoľko dôvodov na úsmev sa však našlo. Prvý raz po piatich rokoch tuhej vlády Talibanu kábulský rozhlas vysielal hudbu. Prvé vysielanie opozície sa začalo modlitbou z Koránu. Potom pred každým oznámením rozhlas vysielal pesničky obľúbeného speváka Farhada Darju, ktorý žije v exile v Európe. Taliban zakázal hudbu, kiná, televíziu a fotografie živých bytostí a magnetofónové pásky boli obľúbenou korisťou talibanskej polície. Niektorí mladí muži si včera hneď oholili povinné brady a hrdo vystavovali svoje tváre, iní vyrazili do ulíc v džínsoch. „Nikdy som nechcel nosiť bradu,“ uľavil si jeden z nich.
(mch, reuters)