
Žiadaní sa po odchode Talibanu stali v Kábule holiči. FOTO - TASR/AP
Severná aliancia nedokázala odolať pokušeniu a mesto dobyla napriek prísľubom, že zostane pred jeho bránami. Nad oslobodeným mestom teraz visí otáznik- kto sa stane jeho vládcom? Aliancia to byť nemôže, hoci mesto dokázala získať.
V týchto dňoch je jasné, že opoziční afganskí bojovníci svojím rýchlym postupom výrazne predbehli a zaskočili politikov. Politické riešenie sa teraz bude hľadať za pochodu. Ministri obrany a zahraničia Severnej aliancie Muhammad Fahím a Abdulláh Abdulláh sú už v Kábule. Ich kolega - minister vnútra Júnis Kanúní odôvodnil vstup opozičných jednotiek do Kábulu potrebou zaistiť v meste bezpečnosť. Tvrdil, že v meste sú len „bezpečnostné sily“ a že vojaci zostali na okraji Kábulu. Po meste sa však podľa správ novinárov preháňajú obrnené vozidlá aj tanky.
Krátko po ministroch do Kábulu podľa svedkov vošla kolóna vojenskej polície Severnej aliancie v tmavozelených uniformách a so samopalmi. Za nimi nasledovali stovky bojovníkov v maskovacích uniformách so samopalmi kalašnikov a pancierovými päsťami.
Georgeovi Bushovi aj Tonymu Blairovi v tejto situácii nezostalo nič iné, ako vyjadriť spokojnosť nad získaním Kábulu. Teraz nadišiel čas na horúčkovité politické rokovania. Britský premiér Blair včera telefonoval s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom. „Musíme veľmi rýchlo nájsť pre túto situáciu politické aj humanitárne riešenie,“ povedal Blair. „V Afganistane potrebujeme OSN čo najskôr,“ zdôraznil. Celý svet volá po širokej koalícii, jej vznik však zjavne nie je pripravený. Záchrancom má byť OSN.
Proti obsadeniu Kábulu Severnou alianciou sa vyslovil susedný Pakistan. Hovorca pakistanského ministerstva zahraničia povedal, že Kábul by mal byť do nájdenia politického riešenia demilitarizovaným mestom pod kontrolou OSN alebo mnohonárodných jednotiek schválených Bezpečnostnou radou OSN.
Nespokojnosť s obsadením vyjadril aj blízky poradca afganského exilového kráľa Záhira Šáha. „Je to proti dohode, ktorú s nami urobili,“ vyhlásil Abdul Satar Sirat. Aj on sa vyslovil za to, aby sa v Afganistane stala hlavným hráčom OSN a začala sa politická debata o budúcnosti tohto štátu. Severná aliancia delegáciu kráľa ešte včera pozvala do Kábulu na politické rokovania.
(mch, reuters)