ŠTRASBURG 13. novembra (SITA) - Po prvý raz dnes v strategickom dokumente o rozšírení označí Európska komisia (EK) až desať kandidátskych krajín za fungujúce trhové ekonomiky, ktoré by po splnení rôznych podmienok mali byť už v blízkom čase schopné čeliť
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
konkurenčným tlakom vnútorného trhu Európskej únie.
V prípade Slovenska sa tak podľa EK stane za predpokladu, že naša krajina vyvinie ďalšie úsilie v strednodobej fiškálnej konsolidácii a v plnom uplatňovaní ohláseného programu štrukturálnych reforiem. Toto dobré hodnotenie dostane SR v strategickom dokumente napriek tomu, že pôvodný text správy o pokroku SR priniesol omylom znenie, podľa ktorého môže byť Slovensko iba považované za trhovú ekonomiku schopnú čeliť konkurenčným tlakom vo vnútri Európskej únie až v strednodobom období. V záverov správy, ktoré prinesie aj strategický dokument, sa však Slovensko, rovnako ako ďalších deväť kandidátov, označuje už za fungujúcu trhovú ekonomiku schopnú v blízkom čase čeliť konkurenčným tlakom v EÚ.
Podľa EK Cyprus a Malta potvrdili, že sú fungujúce trhové ekonomiky a ČR, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Slovensko a Slovinsko sú trhové ekonomiky. Podľa Komisie existujú podstatné ekonomické rozdiely medzi týmito krajinami, avšak za predpokladu, že budú pokračovať v terajšom alebo vo väčším úsilím v realizácii radu rozličných opatrení, mali by byť schopné čeliť konkurenčným tlakom na trhu EÚ v blízkom čase. Bulharsko je blízko k fungujúcej trhovej ekonomike a ak bude pokračovať v realizácii reforiem a zintenzívni úsilie na prekonanie pretrvávajúcich ťažkostí, malo by byť schopné čeliť konkurenčným tlakom v Únii v strednodobom období. Rumunsko nespĺňa ani jedno kritérium, ale po prvý raz urobilo v tomto smere rozhodujúci pokrok. Turecko nebolo schopné urobiť ďalší pokrok k dosiahnutiu označenia trhová ekonomika, najmä vzhľadom na nedávne krízy. Veľká časť jeho ekonomiky je však konkurencie schopná na trhu EÚ, v rámci colnej únie s EÚ.
EK pripomína, že splnenie druhého ekonomického kritéria, podľa ktorého schopnosť čeliť konkurenčným tlakom vo vnútri EÚ závisí od existencie trhovej ekonomiky a stabilného makroekonomického prostredia, umožní ekonomickým hráčom prijímať rozhodnutia v atmosfére predvídateľnosti. Vyžaduje si aj dostatočný ľudský a fyzický kapitál, vrátane infraštruktúry. Musia byť reštrukturalizované štátne podniky a všetky podniky musia investovať do zlepšovania svojej účinnosti. Objem a spektrum produktov obchodovaných s členskými štátmi EÚ je takisto dôkazom tejto konkurencieschopnosti. 62 percent exportu kandidátov smerovalo v roku 2000 do EÚ a 58 percent dovozu pochádzalo z EÚ. V prípade SR dovoz z EÚ predstavoval vlani 49 percent a slovenský vývoz do EÚ až 59 percent.