Vzťahy medzi Slovenskom a Angolou možno považovať za bohaté. Táto krajina má na Slovensku svoje veľvyslanectvo ako jediná krajina z čiernej Afriky. Slovenská strana sa nikdy netajila vývozom špeciálnej techniky (zbraní) do Angoly. Vôľu pokračovať vo vývoze potvrdila i minuloročná aprílová návšteva prezidenta Josého Eduarda dos Santosa, ako i tamojšieho ministra zahraničných vecí Joaoa Bernarda de Mirandu na Slovensku.
Bratislava vtedy vyjadrila záujem pokračovať v dodávkach. Šéf angolskej diplomacie sa dohodol, že Slovensko bude aj naďalej zabezpečovať výcvik angolských pilotov. Dos Santos sa neskôr počas stretnutia s prezidentom Schusterom našej krajine poďakoval za to, že práve naše vojenské zariadenia mu pomohli dosiahnuť mier a bezpečnosť v krajine.
Schuster navrhol obojstranné návštevy ministrov obrany a hospodárstva s účasťou podnikateľov. Tú mal absolvovať ešte vtedajší minister obrany Pavol Kanis. Návšteva sa však z iných, zrejme časových dôvodov neuskutočnila.
Angolský prezident pozval Schustera do Angoly, stretol sa s podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom a navštívil opravovne vojenskej techniky v Trenčíne, kde si prezrel uvoľňovacie tanky VT 75 A určené pre Angolu. Vojenský opravárenský podnik v Trenčíne nie je pre Angolu neznámy, keďže väčšina obchodov s touto technikou sa realizovala práve cezeň. Počas návštevy Dos Santosa odovzdali technici z Trenčína do Angoly šesť vojenských lietadiel SU-22 M3 a šesť cvičných prúdových lietadiel L-29 Delfín.
Vývoz Slovenska do Angoly je najvyšší spomedzi afrických krajín, keďže podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí Kukana jeho objem dosahuje takmer jednu miliardu korún. Lietadlá sa do Angoly exportovali už pred návštevou Dos Santosa v Bratislave. Dvanásť lietadiel SU-22 napríklad kúpili od štátu Letecké opravovne Trenčín už v novembri 1999 a podľa denníka Pravda prostredníctvom istej bratislavskej firmy ich predali do Angoly. Export lietadiel schválila licenčná komisia vlády. Lietadlá do Angoly putovali cez poľské prístavné mesto Gdansk.
Pokiaľ ide o obchodné aktivity ZŤS OSOS, koncom februára tohto roku prezident Dos Santos podľa internetového portálu www.angola.org Francúzom oznámil, že zbrane sa nenakupovali na francúzskom trhu. Tento materiál podľa neho ani cez francúzske územie neprechádzal. Angolský prezident osobitne zdôraznil, že nákup špeciálnej techniky je súčasťou tzv. protokolu porozumenia so spoločnosťou ZŤS OSOS s tým, že Angola tento materiál nakúpila v niektorých východoeurópskych štátoch, predovšetkým v Rusku.
JURAJ TOMAGA