eľského života na Slovensku.
Na početné zmeny čakajú preto pod- mienky vstupu na trh a administratívne bariéry pri zriaďovaní podnikov. Tento proces je na Slovensku stále ešte ťažkopádny, byrokratický a zmätočný, a to aj v porovnaní s inými investičnými teritóriami v strednej Európe. Samotný proces zriadenia podniku je na Slovensku zdĺhavejší než vo väčšine iných krajín strednej Európy a trvá spravidla od dvoch do šiestich mesiacov.
Ak chce zahraničná osoba podnikať na Slovensku, môže založiť dcérsku obchodnú spoločnosť podľa Obchodného zákonníka so sídlom na Slovensku alebo zriadiť tu podnik. Pre vznik obchodnej spoločnosti so sídlom na Slovensku sa vyžaduje zápis do obchodného registra. Oprávnenie na podnikanie zahraničnej osoby, ktorá na území Slovenska nezakladá dcérsku spoločnosť, ale zriaďuje podnik alebo jeho organizačnú zložku, vzniká zápisom do obchodného registra. Predpokladom zápisu do obchodného registra v oboch prípadoch je získanie živnostenského alebo iného oprávnenia na vykonávanie podnikateľ-skej činnosti. Pri registrácii spoločnosti založenej zahraničnou osobou Obchodný zákonník stanovuje iba minimálne rozdiely medzi tuzemskými a zahraničnými osobami. Pokiaľ má byť zahraničná fyzická osoba oprávnená konať v mene spoločnosti alebo byť jej zodpovedným zástupcom podľa živnostenského zákona, táto fyzická osoba musí získať povolenie na dlhodobý alebo trvalý pobyt na Slovensku.
POMALÉ REGISTRE
Obchodné registre vedú okresné súdy v sídle krajských súdov. Registračný systém nie je centralizovaný ani prepojený. Zápis do obchodného registra súd zverejňuje. Zápis podnikateľa do obchodného registra registrový súd oznámi príslušnému daňovému úradu, štatistickému úradu a orgánu, ktorý vydal preukaz živnostenského alebo iného podnikateľského oprávnenia. Podnikateľ sa musí zaregistrovať u príslušného správcu daní, a ak zamestnáva zamestnancov, i u príslušných orgánov so- ciálneho zabezpečenia, zdravotného poistenia a na okresnom úrade práce.
Na prvý pohľad je proces registrácie jednoduchý. Pre investora, najmä zahraničného, je však registračný proces spojený s viacerými prekážkami. Nečinnosť a pomalosť súdov spôsobuje v procese registrácie sklzy, často významné. Investorovi, ktorý postupuje „riadnymi kanálmi“, trvá proces vzniku spoločnosti na Slovensku, vrátane získania živnostenského alebo iného oprávnenia a ďalších formalít, dva až šesť mesiacov. S pozoruhodnou rýchlosťou je však možné podnik zaregistrovať, ak investor registrový súd vhodne „motivuje“.
Ďalším problémom, na ktorý poukazujú investori, je subjektívnosť, nedostatočná transparentnosť a nejasnosť postupu v procese registrácie. V niektorých prípadoch sa tento aspekt dá zlepšiť zavedením štandardizovaných formulárov, prípadne ustanovením jednotnej metodiky pre všetky registrové miesta.
PRIESTOR PRE KORUPCIU
Hoci sa slovenský systém obchodného registra podobá systémom vo viacerých okolitých štátoch, je zaťažený zdĺhavým a v niektorých prípadoch málo transparentným procesom schvaľovania. Súdny registračný systém nie je schopný zvládnuť pracovnú záťaž, s čím súvisí problém korupcie, najmä v prípade potreby rýchleho postupu. Mnohí, najmä zahraniční investori vnímajú situáciu tak, že Slovensko úmyselne spomaľuje proces vstupu investorov tým, že udržuje značne zložitý a netransparentný proces registrácie. Ťažkosti, ktoré vyplývajú z fungovania registračného systému a ktoré súvisia aj s celkovo nízkou efektívnosťou slovenského súdnictva, vedú mnohých odborníkov k tomu, že odporúčajú presunúť register na správny orgán mimo systému súdov. Registre v niektorých bývalých postkomunistických krajinách (napríklad v Lotyšsku) sú schopné vybaviť registráciu podniku do dvoch dní.
Množstvo požiadaviek pri registrácii môže odradiť najmä zahraničných investorov od toho, aby na Slovensku zriadili svoj podnik. Dlhý registračný proces, počas ktorého môže investor cítiť potrebu uzatvoriť viacero obchodných zmlúv, a to ešte predtým, ako získa ochranu obmedzeného ručenia právnickej osoby, môže byť zvlášť nepríťažlivý pre investorov, ktorí majú možnosť investovať aj inde.
Jednou z hlavných príčin pomalej registrácie je obrovský nával nevybavených návrhov na zápis podaných príslušným súdom. Okrem žiadostí o zápis nových podnikateľov musia súdy vybavovať aj žiadosti o zápisy zmien v orgánoch, zmeny stanov, zvýšenie základného imania a podobne. Spracovanie takýchto zmien súdmi môže trvať aj rok.
PODNIKANIE CUZINCOV
Vznik oprávnenia na podnikanie je upravený najmä živnostenským zákonom, prípadne ďalšími predpismi, ak nejde o živnosti. Na získania živnostenského oprávnenia musí fyzická osoba alebo štatutárny orgán právnickej osoby spĺňať zákonom stanovené podmienky, vrátane preukázania bezúhonnosti.
Každá právnická osoba podnikajúca podľa živnostenského zákona musí ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý musí mať trvalé bydlisko alebo povolenie na dlhodobý pobyt na Slovensku. Zahraničné osoby v súvislosti so získaním povolenia dlhodobého pobytu sú zvyčajne konfrontované s dlhými vybavovacími lehotami. Vzhľadom na to, že povolenie je jedným z predpokladov získania živnostenského oprávnenia, zahraniční investori sa najčastejšie spoliehajú na slovenských štátnych občanov, ktorí pôsobia ako zodpovední zástupcovia. Zodpovedný zástupca môže byť ustanovený len pre jednu prevádzkareň. Ak má byť prevádzkarní viac, pre každú prevádzkareň musí byť ustanovený osobitný zodpovedný zástupca.
Pokiaľ má byť zahraničná fyzická osoba ako člen štatutárneho orgánu spoločnosti osobou oprávnenou konať v mene spoločnosti, musí získať povolenie na dlhodobý alebo trvalý pobyt na Slovensku. Získanie povolenia pobytu trvá pomerne dlho, niekedy viac ako šesť mesiacov. Pre začatie podnikania na Slovensku je potrebné získať oprávnenie na podnikanie pred zápisom do obchodného registra. Zahraniční investori poukazujú na to, že získavanie povolenia na dlhodobý pobyt pre osoby, ktoré majú byť členmi štatutárnych orgánov spoločností založených zahraničnými investormi alebo zodpovednými zástupcami týchto spoločností, je časovo veľmi náročné a predstavuje jedno z najväčších časových zdržaní pre vstup na trh.
Cudzinci sa môžu zdržiavať na území Slovenska počas 30 dní na turistické víza. Na dlhšie obdobie však potrebujú povolenie dlhodobého pobytu. Cudzinci smú pracovať v SR, iba ak majú povolenie dlhodobého pobytu. Osoby uchádzajúce sa o povolenie dlhodobého pobytu podávajú žiadosť o povolenie na dlhodobý pobyt v SR prostredníctvom zastupiteľských úradov SR v zahraničí. Zahraničná osoba nemôže podať žiadosť na úrade na Slovensku.
Žiadateľ musí tiež predložiť osvedčenie, že nie je nositeľom žiadneho infekčného ochorenia a osvedčenie o tom, že nie je po ňom vyhlásené pátranie pre trestný čin. Obe osvedčenia môže dostať od príslušného úradu v domovskej krajine investora. Tieto dokumenty sa musia predložiť zastupiteľskému úradu v domovskej krajine investora. Žiadateľ o pracovné povolenie musí získať predbežné pracovné povolenie od okresného úradu práce a predložiť list od budúceho slovenského zamestnávateľa, ktorým zaručí zamestnanie.
V praxi je tento postup pre zahraničného investora veľmi zdĺhavý. Musí pricestovať na Slovensko, zozbierať všetky potrebné dokumenty a pečiatky a potom podať žiadosť slovenskému zastupiteľskému úradu vo svojej domovskej krajine. Podľa zahraničných investorov ide o zdĺhavý postup. Mnohí strávia až rok, kým sa im podarí získať pracovné povolenie. Ak je investor riaditeľom spoločnosti, nebude môcť začať činnosť predtým, ako získa takéto povolenie. Navyše, povolenie dlhodobého pobytu je platné jeden rok, potom sa môže predĺžiť na obdobie jedného nasledujúceho roka. (tom)