„Je to nevšedný príbeh o láske a samotná postava Oblomova je veľmi inšpiratívna. Sloboda človeka sa obvykle definuje ako prejav slobodnej vôle zvoliť si cieľ. Oblomovova slobodná vôľa sa prejavuje v tom, že si žiadny cieľ nezvolil,“ povedal o predstavení režisér Miroslav Krobot, ktorý je autorom adaptácie románu. Predstavenie je príťažlivé najmä jeho prácou s hercami. Predstaviteľ hlavnej roly Ivan Trojan dostal za Oblomova minuloročnú Cenu Thalie. (Slovenskí diváci ho poznajú najmä vďaka úspešnému filmu Samotáři.)
Oblomov však nie je predstavením jedného herca, ale rovnocenného tímu. Každá replika, ktorá odznie z úst hercov, je vlastne hereckou etudou, premysleným pohrávaním sa so slovami, významami, zdivadelnením každej románovej vety. V inscenácii sa tvorcovia vyhli úskaliu mnohých adaptácií románov, keď sa na javisko tlačí literatúra na úkor divadla a výsledkom je nuda v hľadisku. Na minimálnom priestore minijaviska s málom hercov vystavali pôsobivú divadelnú výpoveď plnú nápaditých scénických obrazov o človeku, ktorý síce „má na veľa“, ale chýba mu schopnosť akejkoľvek akcie. „Kam by som chodil,“ znie kľúčová replika človeka, ktorý pred leskom života v cudzine a náručí milovanej ženy zvolí bezpečie ošúchaného županu a zatuchnutej izbičky.
Festival pokračuje československými projektmi - predstaví sa slovenský režisér Dodo Gombár, ktorý sa úspešne etabloval v brnianskom Divadle Bolka Polívku. Včera uviedol najčerstvejšiu autorskú novinku Hospodská, ktorá mala premiéru iba pred pár dňami, a dnes je na programe Variace na chlast, kde hlavnú rolu vytvoril Bolek Polívka, ktorý je aj spoluautorom scenára.
BARBORA DVOŘÁKOVÁ