
Aký význam pripisujete návšteve prezidenta v Rusku?
„Je to prvá oficiálna návšteva slovenského prezidenta v Ruskej federácii. Treba ju vnímať na pozadí dávnejšej udalosti, keď prezident Michal Kováč zrušil plánovanú náštevu Ruska po tom, čo sa Moskva postavila na stranu Vladimíra Mečiara.“
Jednou z tém návštevy je aj otázka deblokácií. Česká republika zvolila riešenie, že pohľadávku v nominálnej hodnote 2,5 miliardy dolárov odkúpi od českej vlády firma Falcon Capital približne za 20 miliárd korún, čiže 20 percent z jej nominálnej hodnoty. Prečo Rusko pristúpilo na takéto riešenie?
„Je to pre nich veľmi výhodný spôsob.“
Je to výhodné aj pre druhú stranu?
„Sú argumenty za aj proti. V apríli tohto roku ruská strana už ponúkla Slovensku možnosť českej cesty. Keďže ruská strana prisľúbila, že objemy deblokácií môžu ročne dosahovať 80 až 100 miliónov dolárov, tak v tejto situácii by stálo za to pokračovať v deblokáciách.“
Poslanec František Šebej kritizoval jednorazové riešenie, aby pohľadávku odkúpila nejaká firma. Dôvodil tým, že napríklad firma Falcon, ktorá by českú pohľadávku odkúpila, nemusí byť dôveryhodná.
„Ťažko si myslieť, že v tomto biznise nájdete iba dôveryhodné firmy. Myslieť si, že tieto firmy nepoužívajú korupčné metódy na jednej a druhej strane, je naivné. V tomto zmysle má František Šebej pravdu. V prípade dovozov vojenskej techniky ruská vláda s cieľom oživiť vojensko-priemyselný komplex schválila programy, ktoré sú pripojené na ruský štátny rozpočet. Ruská vláda má teda zdroje, ako ich preplácať. Pokiaľ ide o nevojenské dodávky, tak sa to rieši od prípadu k prípadu. Teda firma, ktorá deblokuje, musí mať v Rusku také vplyvné pozície, aby presvedčila ruskú vládu deblokovať na úkor iných zdrojov.“
Členmi slovenskej delegácie v Rusku sú napríklad predseda predstavenstva Slovenských aerolínií Viliam Veteška, šéf Sipoxu Jozef Majský, Ján Holčík z Nafty Gbely, šéf Matadoru Štefan Rosina. Ako by ste komentovali zloženie podnikateľskej časti delegácie?
„Sú tam tí, ktorí majú v Rusku záujmy.“
Mnohí politici tvrdia, že by sme mali v Rusku svoje záujmy rozširovať. Prečo by tam mali byť len podnikatelia, ktorí v tomto teritóriu už kontakty majú?
„Problém je v tom, že máme obrovský deficit obchodnej bilancie. Niektorí podnikatelia sa snažia nájsť cestičky, ako urobiť v Rusku veľké obchody. Ruský trh je však chránený vysokými tarifnými a colnými poplatkami. To bude až do prijatia Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Až potom môžeme s nimi rokovať o liberalizácii o konkrétnych komoditách, ktoré by sme tam mohli predávať. Žiadna ruská vláda zatiaľ nezníži clá pre slovenské tovary. Dnes to je preto len o osobných kontaktoch, prípadne o snahe nájsť medzierku v ruských pomeroch. To však nie je systémové.“
V tomto roku je v Rusku už druhýkrát predseda Smeru Robert Fico. Ako si vysvetľujete vnímavosť Fica voči Rusku?
„Robert Fico zdvihol ruskú kartu, ktorá zostala na Slovensku tak trošku pohodená v roku 1998, keď došlo k ochladeniu vzťahov. Dzurindova vláda ju nechala ležať ladom a Fico a Smer túto kartu zdvihli.“
IGOR STUPŇAN