BRATISLAVA - Česká Union banka, ktorá vlastní časť zmeniek SPP v objeme 350 miliónov Kč, tlačí na slovenský Najvyšší súd a je „rozhodnutá nepripustiť ďalšie predlžovanie súdneho sporu o zaplatenie zmeniek“. Zástupcovia banky včera zdôraznili, že pokiaľ nerozhodne Najvyšší súd v ich prospech ani v nadchádzajúcom konaní, sú rozhodnutí riešiť celú kauzu na medzinárodnej úrovni.
Pre tieto výroky zvažujú plynári, že podajú podnet na trestné stíhanie. „Keďže takéto konštatovanie otvorene predpokladá, že riadny súdny spor, ktorý momentálne prebieha, rozhodne v prospech Union banky, SPP zvažuje v tejto súvislosti podanie podnetu podľa paragrafu 169a Trestného zákona pre podozrenie z ovplyvňovania slobodného rozhodovania súdu. Konštatovanie, ktoré predpokladá iba jeden možný výsledok súdneho sporu, je neprípustné. Rovnako je neprípustný akýkoľvek mediálny nátlak, o ktorý sa momentálne Union banka pokúša,“ varuje SPP.
„Strácame trpezlivosť. Právny zástupca SPP nezmyselnými obštrukciami predlžuje súdne konanie a prednášaním neopodstatnených námietok zámerne odďaľuje zaplatenie zmeniek. (…) Budeme musieť oboznámiť s týmito ťažkosťami aj medzinárodné inštitúcie a právnickú verejnosť,“ informoval generálny riaditeľ Union banky Tomáš Seidler.
Slovenský prepravca plynu je konaním banky prekvapený. „V období pred blížiacimi sa pokračovaniami súdneho sporu v kauze tzv. Duckého zmeniek, sa Union banka svojimi stanoviskami a vyhláseniami pokúša zasahovať do nezávislosti Najvyššieho súdu. SPP by si ako účastník sporu takýto postup nikdy nedovolil a predpokladá, že Union banka by si nič podobného nedovolila na území Českej republiky,“ píše SPP v stanovisku, ktoré vydal následne po vystúpení právnikov Union banky.
Česká strana opakovane vyhlásila, že „realizovala iba štandardný a korektným spôsobom vykonaný zmenkový obchod“. V rámci neho pred troma rokmi odkúpila zmenky SPP v hodnote 350 mil. Kč od firmy Sezoos Group, ktorá sa na banku údajne obrátila so žiadosťou o financovanie dodávky technologického zariadenia pre plynárov.
SPP upozorňuje, že „dvaja bývalí vysokopostavení členovia vedenia Union banky, páni Witala a Dejčík, sú v Českej republika trestne stíhaní pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu práve v prípade Duckého zmeniek“. Zástupcovia banky hovoria o prezumpcii neviny a tvrdia, že o vine alebo nevine týchto ľudí rozhodne až súd.
TOMÁŠ VELECKÝ