
tá. lndex má podľa agentúry v zjednodušenej forme vyjadrovať vývoj ekonomickej situácie obyvateľstva.
Bázu indexu ESO tvorí šesť čiastkových indexov, ktoré sledujú vývoj zamestnanosti, príjmov obyvateľstva, jeho výdavkov, vývoj vkladov a zohľadňuje aj kúpnu silu koruny oproti vybraným zahraničným menám.
Septembrový rast bol už šiesty v poradí a pod jeho zvýšenie sa podpísal najmä nárast čiastkového indexu výdavkov, ktorý sleduje objem maloobchodných tržieb. „Malobchodný predaj vykázal v septembri päťpercentný rast, najvyšší od januára. Pokračujúci pokles inflácie a výplata dlhopisov Fondu národného majetku tvoria aj v nasledujúcich mesiacoch dobrý základ pre rastúci trend tržieb, tempo však môžu zmierniť vysoké základy z minulého roka, keď došlo k výraznému nástupu hypermarketov,“ tvrdí ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor.
Okrem podindexu výdavkov zaznamenal kladné prírastky už len čiastkový index reálnych vkladov. „Stále sa nedarí zamestnanosti vo vybraných odvetviach a ani mzdový vývoj nie je uspokojivý. Pokles miery inflácie však v nasledujúcich mesiacoch určite pomôže,“ dodal Ódor.
V budúcom roku by index ESO mal podľa neho vykázať „mohutnejší rast“ ako v tomto. „Zvýšenie regulovaných cien bude oveľa menej razantné ako v minulom roku a inflácia v januári a februári prudko klesne, navyše zníži sa aj sadzba dane pre fyzické osoby. Keďže mzdové kontrakty sa uzatvárajú zvyčajne vzhľadom na minulú infláciu, môžeme počítať s relatívne vysokým rastom čistých reálnych miezd,“ zdôrazňuje ratingová agentúra. Východiskovú hodnotu 100 bodov, z ktorej index „štartoval“ v januári 1999, tak pravdepodobne dosiahne až v budúcom roku.
MICHAL NALEVANKO