obchodníci prelicencovať. „Štruktúra kapitálového trhu sa zmení,“ povedal člen rady úradu Slavomír Šťastný.
Počet obchodníkov s cennými papiermi nebude klesať len preto, že úrad im nemusí dať licenciu. Nový zákon im totiž znemožní vykonávať niektoré činnosti, ktoré nesúvisia s tými, na ktoré majú povolenie. Spoločnosti sa teda budú musieť rozhodnúť, či ostanú obchodníkmi s cennými papiermi, alebo sa budú venovať iným činnostiam. Aj vysoké režijné náklady by mali byť jedným z dôvodov poklesu počtu obchodníkov.
V súčasnosti má povolenie na obchodovanie s cennými papiermi 133 spoločností, pričom úrad bude mať na prelicencovanie prvých deväť mesiacov budúceho roku. Okrem prelicencovania však nový zákon zaviedol aj dohľad nad obchodníkmi s cennými papiermi na konsolidovanom základe. Znamená to, že pri posudzovaní spoločnosti bude musieť úrad brať ohľad aj na hospodárenie celej skupiny.
Na druhej strane však zákon uvoľnil pravidlá na vstup zahraničných správcovských spoločností na slovenský trh. Tie budú môcť distribuovať svoje podielové listy prostredníctvom domácich obchodníkov s cennými papiermi, takže sa predpokladá, že počet podielových fondov predávaných na Slovensku bude naopak rásť.
Zákon, ktorý nahradí dvanásťkrát novelizovaný zákon o cenných papieroch, okrem iných noviniek zavádza aj garančný fond investorov. Do tohto fondu, ktorý bude slúžiť na podobné účely ako Fond ochrany vkladov v prípade bánk, budú prispievať obchodníci s cennými papiermi.
„Záujmom ministerstva financií bolo stransparentniť trh,“ povedal hovorca ministerky financií Peter Papanek. Podľa predstaviteľov úradu zákon by mal zvýšiť dôveryhodnosť a odbornú spôsobilosť obchodníkov s cennými papiermi. „Je dobrý, ale mohol byť lepší,“ povedal predseda Úradu pre finančný trh Jozef Makúch.
GABRIEL KÁDASI