prijatých stratégií, alebo budovaní administratívnych kapacít. Vicepremiérka pre integráciu Mária Kadlečíková už koncom septembra vyjadrila presvedčenie, že táto hodnotiaca správa bude pre SR lepšia ako vlani.
Zatiaľ čo pred dvoma rokmi Slovensko a päť ďalších kandidujúcich krajín netrpezlivo očakávali odporúčanie EK na začatie prístupových rokovaní, vlani získala Bratislava prvýkrát ocenenie fungujúca trhová ekonomika, tento rok sa žiadne prekvapenia ani novinky nečakajú.
V správe sa však určite odrazí výrazný pokrok v prístupových rokovaniach - veď len za tento rok uzavrelo Slovensko zatiaľ desať kapitol a spolu ich má za sebou už 20, čím sa dostalo na úroveň krajín rokujúcich o dva roky dlhšie.
Komisia potvrdí, že Slovensko spĺňa politické kritériá, privíta novelu ústavy, kroky na posilnenie nezávislosti súdnictva. Už tradične však zdôrazní rómsku problematiku a boj proti korupcii. Ocení zámery a plány v týchto oblastiach, vyzve však na ich efektívnejšiu realizáciu. Pozornosti sa nevyhne ani korupčná aféra týkajúca sa programu PHARE na úrade vlády.
V ekonomickej oblasti správa zaznamená prvé pozitívne výsledky makroekonomickej stabilizácie, privíta pokračujúcu reštrukturalizáciu a privatizáciu bankového sektora a veľkých podnikov. Upozorní však na vysokú nezamestnanosť, veľké rozdiely v rozvoji regiónov, deficit verejných financií a bežného účtu. Komisia potvrdí, že Slovensko má fungujúcu trhovú ekonomiku a zrejme oznámi, že v krátkom čase by mohlo dosiahnuť schopnosť čeliť konkurenčným tlakom na jednotnom trhu EÚ.
Naopak kritiku a povzbudenie na rýchlejší postup pri zosúlaďovaní legislatívy možno očakávať v poľnohospodárstve, hospodárskej súťaži, ale aj regionálnej politike. Tu však EK privíta začatie reformy verejnej správy, keďže boli schválené zákony o samospráve vyšších územných celkov a o voľbách do orgánov samosprávnych krajov. (čtk, tasr)