h správ“ vyplynie, že táto desiatka síce dnes nevyhovuje podmienkam členstva, má však na to, aby ich splnila počas budúcich mesiacov.
Z tohto hľadiska sa tohtoročné výročné správy javia ako „udržiavací“ stupeň medzi minuloročnými, ktoré vytýčili „cestovnú mapu“ vstupných rozhovorov s cieľom ich uzavrieť do konca roku 2002, a tými, ktoré budú schválené na budúci rok.
Komisia bude mať 11 - 12 mesiacov na to, aby pripravila konečný verdikt, teda aby povedala, ktoré krajiny splnili požadované kritériá, môžu na začiatku roku 2003 podpísať zmluvy o pristúpení a vstúpiť tak, aby sa mohli zúčastniť na voľbách do Európskeho parlamentu v júni 2004. Predpokladá sa, že tento göteborský scenár ešte posilní uznesenie decembrového summitu v Laekene.
„Veľký tresk“ naháňa mnohým európskym aktérom husiu kožu. Prijatie desiatich krajín je však z dnešného pohľadu jediným prijateľným variantom - ak vychádzame z toho, že Poľsko musí byť medzi prvými. Veľké krajiny EÚ na čele s Nemeckom sa zhodujú, že bez Poľska si nemožno prvú vlnu predstaviť - a žiadna iná kandidujúca krajina s výnimkou Bulharska, Rumunska a Turecka nemá viac problémov než Poľsko.
„Pokiaľ dostane Poľsko zelenú, malo by ju dostať aj Lotyšsko alebo Slovensko,“ vysvetľuje nemenovaný činiteľ Európskej komisie. A poukazuje na to, že aj z hľadiska vstupných rozhovorov sa desiatka drží v jednom chumáči - rozdiel medzi prvým Cyprom a posledným Poľskom robia len štyri kapitoly.
Komisia dnes zrejme schváli text, z ktorého vyplynie, že ČR, Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Slovinsko, Malta a Cyprus sú fungujúce trhové ekonomiky, schopné čoskoro obstáť na jednotnom vnútornom trhu EÚ. Líšiť sa budú požiadavky komisie.
Bulharsko a Rumunsko zostanú pozadu. Turecku povedia, že ešte nedosiahlo úroveň nutnú na začatie rokovaní.
Všetky posudky i „strategický dokument“ budú klásť veľký dôraz na schopnosť štátnej správy a súdnictva kandidujúcich krajín zaistiť uplatňovanie a vynucovanie práva na monitorovanie dosiahnutého pokroku zo strany EK, ba pripomenú možnosť znovuotvárania uzavretých kapitol tam, kde uchádzači neplnia záväzky.
Komisia nechce, aby prísľub „veľkého tresku“ desať krajín učičíkal. Bude preto zdôrazňovať, že momentálne by nemohla byť prijatá žiadna z nich.
Autor: KAREL BARTÁK, čtk, Brusel