Získanie mesta Mazáre Šeríf otvorilo dvere aj pre dodávky humanitárnej pomoci. Cesta do severného Afganistanu, kde sú ľudské životy zimou a hladom ohrozené najviac, je otvorená. Odhady Organizácie Spojených národov hovoria, že by ich tam malo byť viac ako dva milióny.
Svetový program OSN pre výživu (WFP) už zhromaždil v krajinách susediacich s Afganistanom veľké množstvo potravín. Dostať ho chce k obyvateľom, ktorých odrezala vojna od všetkých zdrojov potravy. Najzraniteľnejší sú na severe utečenci z juhu a iných častí krajiny, ktorí už nemajú prakticky nič. Je ich asi 250-tisíc.
Organizácia Spojených národov vyslala do mesta Fajzabád tím, ktorí má posúdiť, či je oblasť už bezpečná a OSN tam môže vyslať svojich ľudí aj s dodávkami potravín. Podobný prieskum v najbližších dňoch spravia aj v Mazáre Šerífe.
Ohrozené je v zime aj vidiecke obyvateľstvo v hornatejších oblastiach stredného a západného Afganistanu. Cesty onedlho zapadnú snehom, a tak zostane jediným spôsobom zásobovania zhadzovanie potravín zo vzduchu. WFP odhaduje, že mesačne bude krajina potrebovať 52-tisíc ton potravín.
Veľké starosti teraz však WFP robí postoj Uzbekistanu, ktorý odmieta otvoriť jednu z hlavných zásobovacích ciest cez rieku Amudarja, ktorá tvorí hranicu s Afganistanom. Vláda sa totiž obáva, že cez Most priateľstva v meste Termez sa do Uzbekistanu dostanú utečenci a medzi nimi aj islamskí extrémisti, ktorí sa budú chcieť pomstiť za to, že Uzbekistan pomohol pri útokoch Spojeným štátom. Kým sa nepodarí presvedčiť vládu o tom, že otvorenie mosta je bezpečné, pomoc budú cez rieku prevážať na člnoch.
Most je zatvorený od roku 1997, keď Taliban prevzal kontrolu nad Mazáre Šerífom. „Pre budúcnosť humanitárnej pomoci je to kľúčové miesto,“ tvrdí o Termeze predstaviteľ Organizácie Spojených národov Richard Conroy. Prvý konvoj s pomocou by mal odísť už dnes, s pravidelnými dodávkami sa začne zajtra. V meste je pripravené veľké množstvo potravín, vody, teplej vody, topánok a prikrývok. (mch)