BRATISLAVA – Západoslovenské energetické závody (ZSE) uvažujú v súvislosti s narastajúcimi pohľadávkami o odpájaní ďalších odberných miest Železníc SR (ŽSR). „Železnice nemajú záujem rokovať, doterajšie odpojenia im zrejme neprekážajú, preto dôjde pravdepodobne k ďalším obmedzeniam dodávok elektriny,“ uviedla vedúca odboru obchodu a marketingu ZSE Iveta Filová. Dodala, že nepôjde o odpojenie dodávok elektriny pre trakciu železníc, aby bola zachovaná bezpečnosť dopravných ciest pre obyvateľstvo.
Dlh železníc voči ZSE sa akumuluje od októbra 1999, vo februári tohto roka dosiahol 462 miliónov korún a mesačne podľa Filovej narastá asi o 50 miliónov korún. ZSE na túto situáciu zatiaľ reagovali odpojením energie vo viacerých prevádzkach ŽSR. Ide o rušňové depá Bratislava-východ a Trnava, železničné stanice Bratislava-predmestie a Bratislava-Vinohrady, časť budovy bratislavskej Hlavnej stanice, ako aj viaceré objekty na železničnej stanici Bratislava-východ.
Argumenty ŽSR o nedostatku prostriedkov pritom Filová odmietla a poukázala na výšku štátnych záruk na úvery pre železnice v celkovej sume 260 miliónov eur, udelených v minulom roku. Tieto prostriedky však podľa ŽSR neboli určené na splácanie záväzkov energetikom, ale na zabezpečenie procesov transformácie a reštrukturalizácie podniku (obnova vozového parku a tratí, reštrukturalizácia úverov a podobne).
Celková výška nezaplatených faktúr ŽSR voči trom regionálnym rozvodným energetickým podnikom bola vo februári 1,46 miliardy Sk a každým mesiacom narastá približne o 150 miliónov Sk. Okrem dlhu voči ZSE dlhujú železnice 588,7 milióna Sk Východoslovenským energetickým závodom (VSE) a 410,5 milióna Sk Stredoslovenským energetickým závodom (SSE), ktoré však zatiaľ k odpájaniu železníc nepristúpili. Vedúci oddelenia pre styk s verejnosťou SSE Pavel Müller informoval, že SSE pred tromi dňami avizovali železniciam v súvislosti s narastaním pohľadávok tiež odpojenie niektorých ich prevádzok od dodávok elektriny. Železnice sa však podľa jeho slov následne ohlásili a v súčasnosti prebiehajú rokovania.
Pôvodne navrhnuté riešenie problému vyrovnania dlhov malo byť realizované prostredníctvom plošného „trojzápočtu“. Štát by uhradil svoje 10-miliardové záväzky voči ŽSR za neuhradené výkony vo verejnom záujme a tie by následne pristúpili k uspokojeniu pohľadávok voči trom energetickým podnikom, ktoré by potom zaplatili svoje dlhy a. s. Slovenské elektrárne. Podľa Ministerstva financií SR je však tento spôsob nerealizovateľný. (tasr)