BRATISLAVA – Napriek vytrvalému poklesu úrokových sadzieb sa slovenské podniky dostávajú k novým úverom s problémami. V minulom roku poklesol objem úverov firmám a obyvateľstvu o 17,9 percenta. Na nechuť bánk úverovať narážajú predovšetkým podnikoví klienti bánk. Objem úverov poskytnutých podnikom poklesol o 23,6 percenta. Vyplýva to z januárového menového prehľadu Národnej banky Slovenska (NBS), ktorý bude zverejnený v týchto dňoch.
Nedostatok vhodných úverových projektov však banky riešia masívnejšími pôžičkami obyvateľstvu. Za posledných dvanásť mesiacov stúpol ich objem o viac ako pätinu.
Posledné štatistiky centrálnej banky hovoria o prudkom poklese úverov. Kým v decembri 2000 stúpol objem úverov podnikom a obyvateľstvu o 3,1 miliardy korún, najviac za predchádzajúcich 12 mesiacov, podľa nových údajov NBS došlo v januári 2001 k prudkému poklesu – o takmer 70 miliárd korún.
Dôvodom rapídneho poklesu objemu úverov je januárová emisia tzv. reštrukturalizačných úverov do portfólií Slovenskej sporiteľne, VÚB aj IRB. Všetky tri banky sa v minulom roku zbavili významnej časti svojich zlých úverov presunom do špecializovaných konsolidačných agentúr. Presunuté úvery boli v účtovníctve bánk vedené aj naďalej ako úvery, časť z nich má od minulého mesiaca podobu štátnych dlhopisov. K ďalšej emisii reštrukturalizačných dlhopisov dôjde v marci, kedy možno podľa analytikov očakávať ďalší významný medzimesačný prepad objemu poskytnutých úverov.
Podľa údajov centrálnej banky sa k najlacnejším finančných zdrojom dostáva aj naďalej verejný sektor, ktorý v závere roka 2000 platil za čerpané úvery priemernú úrokovú sadzbu 9,79 percenta. Svoje potreby si tak dokáže prefinancovať lacnejšie ako úvery podnikom pod zahraničnou kontrolou (11,65 percenta).
Napriek lacnejším peniazom však analytici varujú – prudký nárast objemu poskytovaných úverov nemožno očakávať. Dôvodom je nedostatok projektov vhodných na úverovanie, ktoré by vyhovovali aj prísnym kritériám bánk. „Podobné štatistiky treba brať s veľkou rezervou. Čísla o cene úverov sú značne deformované v dôsledku reštrukturalizácie bánk. Navyše väčšina poskytnutých úverov má len prevádzkový charakter, nie sú určené na to, aby z nich boli financované dlhodobejšie a kapitálovo náročnejšie podnikateľské projekty,“ povedal denníku SME jeden z bankárov.
MICHAL NALEVANKO