BRUSEL - Slovenským poslancom sa včera nepodarilo presadiť do záverov Spoločného parlamentného výboru (SPV) Európskej únie a Slovenska odporúčanie, aby Európska komisia zaradila Slovensko do inej ako rizikovej skupiny z hľadiska výskytu tzv. choroby šialených kráv (BSE). Konečný text nakoniec len berie na vedomie slovenskú žiadosť o podporu Európskeho parlamentu (EP) v snahe dosiahnuť „objektívne zaradenie“.
„Museli sme urobiť nejaký kompromis, ale to podstatné tam je - aby Slovenská republika bola posúdená objektívne, nie na základe všeobecných predsudkov, ktoré teraz fungujú v krajinách EÚ, kde je situácia veľmi zlá,“ komentoval prijaté závery spolupredseda SPV za slovenskú stranu Peter Weiss. Poslanci NR SR reagovali svojím návrhom na pripravované rozdelenie krajín do štyroch skupín podľa rizika výskytu BSE, ktoré na koniec marca pripravuje Európska komisia (EK). Podľa dostupných informácií plánuje všetky kandidátske krajiny vrátane Slovenska zaradiť do tretej rizikovej kategórie, kde sa síce prípad BSE ešte nevyskytol, ale nemožno ho úplne vylúčiť.
Spoločný parlamentný výbor EÚ a SR po dvojdňovom zasadnutí schválil závery, v ktorých vyjadril presvedčenie, že slovenskí občania sa budú môcť zúčastniť na voľbách do EP v roku 2004. Vyslovil tiež želanie, aby Slovensko otvorilo počas švédskeho predsedníctva v tomto polroku všetky ostávajúce kapitoly európskej legislatívy a podstatne pokročilo v tých, ktoré sú už otvorené.
S obavami SPV zaznamenal, že reformný proces na Slovensku trochu stratil v nedávnom období na hybnej sile, čo čiastočne spôsobili problémy dosiahnuť konsenzus v rámci vládnej koalície. Privítal novelu Ústavy SR i pokrok v boji proti korupcii a kriminalite, upozornil však na potrebu efektívnejšej implementácie prijatých opatrení. Vyzval tiež na efektívnejšie opatrenia v boji proti ilegálnej ekonomike a na urýchlenie úsilia v budovaní efektívnej finančnej kontroly.
„Rokovanie spoločeného parlamentného výboru na rozdiel od minulosti prebehlo vo veľmi dobrej atmosfére. Zarezonovali tam slová komisára Verheugena, podľa ktorého Slovensko dýcha na chrbát kandidátov, ktorí rokujú o takmer dva roky dlhšie ako my, a koncom roku má šancu niektorých z nich aj predbehnúť. Všetko je v našich rukách,“ povedal pre SME podpredseda vlády Pavol Hamžík.
(tasr, mim)